Şermin Yaşar – Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu Kitap İncelemesi

Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu kitap incelemesi

Yaşanmışlık üzerinden oluşturulan kitap, bir insanın yaşam evresi, çocukluğundan yetişkinliğine kadar geçen zamanda yaşadıklarının bir analizi, değerlendirilmesi, biriktirilen anılar, yaşanan aşklar ve hatalar, alınan dersler yani kısaca insana dair ne varsa kitapta bulmak mümkün. Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu tam da bu anlamda yerli yerine oturuyor. Kitapta, bir insanın tüm biriktirdiği yaşanmışlıkları öyküye dönüştürerek keyifle okunacak bir eser çıkmış ortaya.

Yaşama Dair Öyküler

Yazar, yaşama dair öykülerin yanı sıra anı tadında öykülere de yer vermiş. Kırk yıllık bir yaşamın içine sığdırılan, kimine göre çok uzun kimine göre ise bir nefes kadar kısa yaşamın içindeki öyküleri, her birinin durduğu yer, her birinin dokunduğu yer ve bugün her birine bakıldığında görülen ve hissedilen farklı ve başka duygular. Çocukluğa dair hatırlananlar, dokunup geçenler bir de delip geçenler var öykülerde.

Özellikle çocukluk anıları, insanın uzun vadeli yaşamında, insan hayatıyla doğru orantılı olarak, ne kadar uzarsa onlar da o kadar gelir peşinden. İyisi ayrı tat bırakır kötüleri ise bugün bile insanın içini acıtır. Öyküler de öyle olmuş. Anneye bağlı bulunan bağ yengeye bağlanmış. Annenin görevini yenge almış. Koca bir yaşamda biriktirilen anılar içinde olmayan en önemli şey anne ve babaya dair anılar.

Emek yoksa sevgi yok ve sevginin olmadığı yerde anılarda olmuyor. Kitap, yaşama dair anıların çokluğu, yaşamın içindeki anne ve baba boşluğunun doldurduğu anılardan derlenmiş bir eser.

Harmanlanmış Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu

Şermin Yaşar, anı tadındaki öykülerinde, sevgiyi, sevgisizliği, aşkları, aldanışları mutluluk ve hüzünleri harmanlayarak oluşturduğu koleksiyonu Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu isimli kitapta toplayarak okuyucuyla buluşturmuş. Herkes, kendinden az veya çok bir şeyler buluyor öykülerde. Sıradan bir yaşammış gibi duran hayatın, derinlerine inildiğinde aslında ne kadar sıra dışı bir yaşam olduğunu anlaşılıyor. Satır aralarında gezerken tebessüm, hüzün, eğlence ve mutluluk da sıkıştırmış aralara.

Farklı öykülerin yer aldığı Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu, Anadolu insanının sıcaklığı, aşkın çaresizliği, ihanetin öfkesi ve çekilen acılar anlatılmış. Birçoğu bu dünyadan göçüp gidenlerin, geride bıraktıkları, kimi hemen dolan kimi ise asla doldurulamayacak boşluklar bırakan insanlar. Keyifle okunacak anılarla öykülerin bir arada olduğu bir eser.

Size bir kitap tavsiyemiz var: Hayvan Çiftliği Özeti | George Orwell Kimdir