Şener Şen Mizahının Hikayesi

şener-şennnn-770x513

Canlandırdığı her karakterin hakkını teslim eden usta oyuncu Şener Şen, 26 Aralık 1941, Adana’ da doğmuştur. Türk sinema ve tiyatro oyuncusu olan Şener Şen, sanat hayatına İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şehir Tiyatrosu’ da başladı. Babasının aksine sinema oyuncusu olmak istemeyen Şener Şen, tiyatro oyunculuğu tercih etmesinin ardından radyo tiyatrolarında oynadı. Fakat maddi gelir yetmediği için sinemaya adım atmak zorunda kalmıştır. Dublajlardan tanıdığı yönetmenlere “ Figüran olarak filmlere beni de çağırın fakat bir şartım var yevmiyemi o gün alayım.” Demiştir.

Beş yıl boyunca figüranlık yapan Şener Şen’ in dönüm noktası 1975 tarihli Ertem Eğilmez yönetmeliğindeki Hababam Sınıfı filminde yer aldığı Badi Ekrem karakteri oldu. Aynı dönemde ün kazana Kemal Sunal ile uyumları herkesi memnun etti ve beraber oynadıkları filmler gişe hasılatı yaptı. İkilinin uyumu ile Türk Sineması; Süt Kardeşler, Kibar Feyzo, Şabanoğlu Şaban, ile Tosun Paşa ve Davaro gibi ciddi ünlenen ve popülaritesini hiç yitirmeyen filmler kazandı.

Türk Sinemasını usta oyuncularından olacak olan Şener Şen 1948 yılına kadar yardımcı rollerde oynadı. Arzu Film yapımcıları ve Ertem Eğilmez’ in başrol oynaması gerektiğine dair baskıları netice vermiş, üç kağıtçı, sahtekar, uyanık rollerinin yanı sıra kendi istediği bir film olan Namuslu filmi ile başrol olarak karşımıza çıktı. Şen, Ali Rıza Bey ile risk aldı ve dönemin en iyi filmleri arasına girmeyi başardı. Ve Şener Şen için Türk Sinema perdesi ikinci kez açıldı. 1998-2001 yıllar arasında çektiği İkinci Bahar’ da partneri Türkan Şoray oldu. 2005’ de Gönül Yarası filminde Nazım Öğretmeni canlandırdı.

Ve 2007 yılında Kabadayı filmi ile çıkış yakalayan usta oyuncu 42. Altın Portakal’ da En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı. 2010’ da Çetin Tekindor ve Cem Yılmaz’ın da bulunduğu Av Mevsimi filmini çeken Şen, 2015’ te Aygaz’ ın Otogaz reklam filmini çekti. 2016 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü’ nde 12. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın elinden ödül aldığında hikayelerin hayatı nasıl yaşanması gerektiğine dair yol gösterici olduğunu ve seçtiği tüm rollerde iyi ve doğruya hizmet etmek amacında olan Şen, ödülü toplumsal barışa bir katkısı olma umudu ile aldığını ifade etti. 2018’ de tekrar sinema perdesine geçen usta oyuncu Yol Ayrımı filmini çekti.

sener-sen-69877b

Unutulmaz Şener Şen Replikleri

 • Sevdanın karşısında hayatın ne önemi var? (Berfo)
 • Aşıksan vur saza, şoförsen bas gaza… (Çiçek Abbas)
 • Aşk bir otobüstür, binmesini bilmeli… (Çiçek Abbas)
 • Son durağa gelmeden, inmesini bilmeli… (Çiçek Abbas)
 • Yaptım ama hele bi sor, niye yaptım? (Banker Bilo)
 • Ulan gavatlar, bir oyu siz verdiniz de benim oyum nereye gitti? (Züğürt Ağa)
 • Babanı da sevmezdim. ( Süt Kardeşler)
 • Ulan benimle eğlenir misin? Ağa poğunun üstüne poğ mi olur? ( Kibar Feyzo)
 • Aman! Efenim, siz verdikten sonra niye istemiyim? (Gülen Gözler)
 • Seviyorum, veriyor musun?
 • Govmirim ülen.