Senaristlikten Oyunculuğa: Gupse Özay

gupse-ozay

Son dönemlerin gülen yüzü ve yaptığı işler ile gülümseten oyuncusu Gupse Özay, 30 Temmuz 1984, İzmir doğumludur. Babası avukat, annesi peyzaj mimarı olan Özay, çekik ve güzel gülen gözlerinin hakkını veren, Çerkez kökenlidir. Gupse, anlam olarak canımın içi demektir. Ege Üniversitesi’ de İletişim Fakültesi’nin Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünden mezundur. Okulun ardından Şahika Tekand oyuncu kursuna katılan Özay, henüz üniversitede iken arkadaşları ile beraber çektiği Yaman Yaşamışım belgeseli ile ödül aldı.

4 yıla kadar reklam senaristliği yapmış ve ardından dizi sektörüne giriş yapmıştır. Kamera arkasında çalışan ve senaristlik yapan Gupse Özay, Sessiz Gece dizisinde reji ekibi içerisinde yer aldı. Senarist geçmişinde Çocuklar Duymasın ve İzmir Çetesi gibi ünlü diziler vardır. Hemen ardından Beyaz Show’ da skeç yazama başlayan Özay, arkadaşlarıyla da Psikolog adlı skeçler çekmiştir. Videolardan birine denk gelen Gülse Birsel’ de o dönemde çektiği Ylan Dünya film ekibine dahil etti. Türk halkının karşısına Yalan Dünya ile geçen Özay, Nurhayat karakterini o kadar başarılı oynadı ki makine gibi çalışan hızlı konuşması ve peltekliği ile dimağlarda yerini aldı. Nurhayat’ tan kesintiler sunmak gerekirse;

-Akşam hep birlikte buluşuyoruz. Abim mabim. Barabar barabar barbar ölek ölek ölek barabar. Ayyy! Şimdi Deniz gelse öperim. Denizden babaaam çıksa yerim. Gülüse ablacım, sen akli dengeni nerde bıraktığını hatırladın mı? Belki benimki de ordadır, kızzzz.

-Sen bunları hiiiç kafana takma. Merak etme ben her şeyi halledicem, Rıza. İnşallah bacağına da sıkılmıyıcak koluna da sıkılmıyıcak, kafanda hiiç sıkılmıyıcak, hayat boyu çok eğlenicez. Ben beyimin saçının teline dokundurtmam. Nikah hazırlıkları başlar başlamaz seni koruma altına alır, dokunulmazlık sembolü bile veririm. “

Gibi hızlı ve çok konuşkan, sinsi bi o kadar saf olan Nurhayat karakterine hayat oldu, Gupse Özay. Dizinin ardından Betal Özay ile ortak bir yapım şirketi kurarak Kanal D’ de Rekorlar Dünyası programının sunuculuğunu yaptı. Boş zamanlarını korku filmi izleyip psikiyatri kitapları okuyup resim yapan Özay, 2014 yılından beridir de Barış Ardunç ile birliktedir.

2014’te Deliha filmleri sırasında aldığı kilolar ile gündem olan Gupse Özay gişe güzel oldu ve Deliha 2 filminide 2018’ de çekti. 2016’ da yönetmen koltuğunda Bedran Güzel’ in, senaristliğini İbrahim Büyükak ile Zeynep Koçak’ın beraber yazdığı Küçük Esnaf filminde Cengiz Bozkurt, Erdal Tosun gibi usta isimlerle beraber rol aldı. 2 Aralık 2016 tarihinde vizyona giren senaristliğini Gupse Özay’ ın yaptığı Görümce filmi ile başrolünde kendisine Buğra Gürsoy ve Eda Ece eşlik etti. 2017’ de TatlımTatlım filminde yer alan Özay, 2018’ de Deliha2 ve 2020’ de yine senaristliğini kendi yaptığı Eltilerin Savaşı filminde kendisine Merve Dizdar, Uraz Kaygılaroğlu ve Ferit Aktuğ eşlik etmiş ve yine gişe sahibi olmuştur.

gupse-ozay (2)

Gupse Özay Replikleri

“-Kıyamet kopacak dediler, herkes toplaştı ya.

-Kopmadı, kıyamet.

-Kopabilirdi ama.”

“-Oldu, gömüşürüz.”

“-Çok güzelim, bee!”

“-Aşık oldum, bee!”

“-Allah’ım krizzz!

-Allah’ım sabırrr!

-Eee, afedersinde. Kara kaş ve zarif eşinin, balo salonundaki nikahı tüm ihtişamları ile girmeden önce arkadaşlarıyla beraber hazırlandıkları, bekarların adını ayakkabı altına yazdıkları, dostların mutluluktan sarhoş oldukları, düşmanların çatııır çatır çatladıkları, o düğün öncesi anlarda kendinden ışıklı kokteylde radyoda yurttan sessler mi çalacak? Allah’ın aşkına. Ben ölemmmm ölem! Nerelere gidem?”