Şeker Portakalı Jose Mauro de Vasconcelos Kitap Özeti

Dünya Klasiklerinin en öne geçen eserlerinden biri olan Şeker Portakalı bir üçlemedir. Jose Mauro De Vasconceles tarafından 1968 tarihinde yayınlanan kitapta Zeze adındaki bir çocuğun hikayesini okumaktayız.

Şeker Portakalı Kitap Özeti

Şeytan lakabı takılan Zeze, beş yaşında afacan ama zeki bir çocuktur. Zeze küçücük yaşına rağmen okumayı hemen çözerek öğretmeni tarafından beğeniyle karşılanır. Ablası ve öğretmeni dışında da pek seveni bulunmaz. Babasının işsiz olması sebebiyle zor durumda kalan aile taşınmaya karar verir. Bütün aksiliklerden sonra Zeze’nin bir şeker portakalı seçmesi istenir. Seçtiği şeker portakalı Zeze’nin çok hoşuna gider ve en iyi sırdaşı ilan eder. Gün içerisinde ne yaşarsa hemen gidip şeker portakalına anlatır.

Yılbaşı geldiğinde Zeze babasından hediye beklemektedir. Yoksulluk sebebiyle babası çok üzülse de Zeze’ye hediye alamaz. Zeze gözleri yaşlı babasını görünce kendisine çok kızar, içerlenip ayakkabı boyama kutusunu alıp dışarı fırlar. Kısa sürede ayakkabı boyayarak para toplar ve babasına bir hediye alır. Herkesin şeytan dediği Zeze aynı zamanda sırf öğretmeni üzülmesin diye boş vazosunu çiçeklerle donatan Zeze’dir. Bir gün en büyük merakı olan şeyi yapar ve bir arabanın arkasından asılarak rüzgarı hisseder. Bu duruma arabanın sahibi Portekizli çok kızar ve Zeze’yi güzelce döver. Zeze o gün çok kızmış ve Portekizli’yi öldüreceğine dair yemin bile etmiştir. Bir gün yaramazlık yaparken bacağını kesen Zeze, bu durumu ailesine söyleyemez. Seke seke okula giderken Portekizli onu görür ve arabasına alır. Eczanede pansuman yaptırıp, ona kek ısmarlar. Zeze artık Portekizli’yi çok sevmiştir. Onu babası gibi görür ve tek arkadaşı olarak düşünür.

Zeze yaramazlıklarına devam ederken babası ve ablası onu iyice döverler. Bu öyle büyük bir dayaktır ki Zeze evden çıkamaz hale gelir. Artık ölmeyi istemektedir. Zeze’yi kötülük bırakmaz ve Portekizli’nin arabasının tren altında kaldığını öğrenir. Zeze bu duruma çok üzülürken son haber de sevdiği şeker portakalı yol geçeceğinden ötürü kesilecektir. Zeze gün geçtikçe sararıp solar, tüm kasaba onu ziyarete gelir. Zeze yine de yaşamaya devam etmelidir.