Şehirde Bulunan Elmalı Mozaik, Amasya Sembolü Olacak

Amasya’da merkez Yavru Köyü yakınlarında bulunan ve Roma dönemine ait olduğu belirlenen yaklaşık 1.800 yıllık geçmişe sahip elmalı mozaik artık Amasya şehrinin sembollerinden biri olarak kent tarihinde yerini alacak.

Yedi Yıl Önce Bulunmuştu

Amasya ilinde yedi yıl önce, merkeze bağlı Yavru köyü yakınlarında gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda, üzerinde keklik figürü ile elma ağacının yer aldığı bir mozaik bulunmuştu. Yapılan araştırmalar ile Roma dönemine ait olduğu belirlenen yaklaşık 2 bin yıllık bir tarihi geçmişe sahip bu mozaik, daha sonra özenli ve titiz bir çalışma ile restore edilmişti.

Şimdi ise, elma ağacının kentin tarihinde de oldukça köklü bir yeri olduğuna kanıt olan ve üzerinde keklik figürleri ile elma ağacını barındıran bu mozaik, sergilenme ve ziyaretçilere açılma aşamasına geldi.

Mozaikte Zeugma Benzerliği

Konuya dair açıklamalarda bulunan Amasya Valisi Dr. Osman Varol ise, bu mozaiğin Amasya şehri için de çok büyük öneme sahip olan misket elmasını yansıttığına vurguda bulunarak, Mozaiğin Gaziantep’de bulunan Zeugma mozaikleri ile arasında benzerlikler bulunduğuna işaret etti. Yine Vali Osman Varol açıklamasının devamında, söz konusu mozaiğin hem ulusal hem de uluslararası alanda eşsiz ve ünik bir eser olduğunu belirterek, üzerinde elma ağacı da bulunan bu özel mozaiğin bundan sonra Amasya şehrinin sembollerinden biri olacağını ilan etti.