Sefiller Victor Hugo Kitap Özeti

Fransız Edebiyatının en önemli değerlerinden Victor Hugo’nun 14 yıllık bir birikimle yazdığı Sefiller romanı 1862 yılında yayınlanmıştır. İnsanların içindeki iyilik ve kötülüğe dair anlatımlarda bulunan kitap Dünya Klasikleri arasında yer almaktadır.

Sefiller Kitap Özeti

Yoksulluğun pençesindeki Jean Valjean kız kardeşi ve annesi için ekmek çalmaya karar verir. Bu girişimi esnasında yakalanarak beş yıl kürek cezası verilir. Kürek cezasını çekerken firar etmeye kalkan Valjean, 19 yıl daha ceza alır. Cezası bittikten sonra bütün ihtişamıyla ortada beliren Valjean, eski hükümlü olduğu için önemsenmez. Kimsenin iş vermediği Veljean’a Myriel adında bir piskopos acır ve evine alır. Orada da rahat duramayıp piskoposun değerli eşyalarını çalarak evden ayrılır. Sokakta onu şüpheli bulanlar yakalar ve polise haber verir. Piskopos onu korumak adına, hırsızlık olmadığını ve tüm değerli eşyalar Valjean’a verdiğini söyler. Polisler gidince iki şamdanı ona verip, dürüstçe iş kur der.

Valjean bir takma ad bulup, mücevher işine girer ve aşırı zengin olur. İnsanlara yardım etmesi ve zenginliğine tanınırken belediye başkanlığına kadar yükselir. Oysa eski hükümlüler belediye başkanı olamazlar. Fabrikasında çalışan bir kadın hastalanınca işten kovulmuş ve kızını beslemek için fahişelik yapmıştır. Bunu öğrenen Valjean hemen kadını bulup hastaneye yatırır ve kızını gözetir. Anne hastanede ölür. Polisler Valjean’dan şüphelenmektedir ama sonuç olarak aynı isme ait başka birini tutuklarlar. Valjean bunu kendine yediremez ve teslim olur. Cezasından kaçarak ölen kadının kızı Casette’yi alıp Paris’e kaçarlar. Orada da polisler bulunca manastıra sığınırlar. Casette manastırda eğitim alır.

Casette Marius diye bir adamı sevmektedir. Cumhuriyetçilerin devlete karşı ayaklanmasında Valjean ve Marius cumhuriyetçiler safında yer alır. Yakalanan polisi Valjean öldürmez, serbest bırakır. Ağır yaralı Marius’u da kurtarır. Baronun oğlu Marius ile Casette evlenirler, Valjean onları rahatsız etmemek adına gider. Marius hayatını kurtaran adamı tekrar bulur, ölüm döşeğindeki Valjean piskoposa verdiği sözü tutmuş dürüst bir şekilde yaşamıştır.