Sanata Başla

Her gün çeşitli durumlara karşı çok çeşitli duygular hissederiz. Gerektiğinde gün içerisinde defalarca duygularımızı ifade ederiz. İfade etmek gündelik hayatımızın bir parçasıdır. İfade etmek yalnızca gündelik hayatımızın bir parçası değil insan olmanın bir gerekliliğidir. Diğer insanlar ile iletişimimizi bu yolla sağlarız. Hatta bazı durumlarda kendimizle ilgili şeyleri kendimize ifade etmemiz gerekir. Bu kendimizi tanıma sürecimizin bir parçasıdır. İfade etmenin birçok farklı şekli vardır. Mutluluğumuzu şarkı söyleyerek ifadece edebileceğimiz gibi gülümseyerek ya da kahkaha atarak ifade edebiliriz. Bir bakıma ifade etmek insan olmanın en başıdır. Bu bağlamda ifade etmek ile sanat arasındaki güçlü bağın varlığından bahsetmeden önce bir sanat tanımı yapmak daha yerinde olacaktır.

Sanat Nedir?

Sanat biriktirilen duygu ve düşüncelerin seçilen çeşitli yollar ile dış dünyanın göreceği şekilde ifade edilmesidir. Bu tanım bağlamında ifade etmek doğamızın bir gereği ve hayatın temeli olduğu gibi sanatın da bel kemiğidir. Sanat da bizim gibi çeşitli hissiyatları çok farklı şekillerde ifade edebilir. Bir mutluluk ifadesi sanatta, yüksek bir nota olarak müziğe, çiçekler arasında koşan bir kız olarak resme dökülebilir. Bunlar bizim mutluluğumuzu ifade etme şeklimizi seçmemiz gibi bir seçime tabidir. Özetle sanatta yapılan ifade eylemini biz her gün farklı şekillerde yapıyoruz. Ancak bunu sistematik bir düzen haline sokmak her zaman aklımıza gelmiyor.

Sanata Başlamak

Duygularımızın birçoğu içimizde ifade edilmeyi beklemektedir. Bu bekleyiş aslında bir “sanata başla” çağrısı olabilir. Bu yolculuğa herhangi bir duygunuzu farklı bir şekilde daha önemlisi size yakın gelen bir şekilde ifade etmeyi düşünmekle başlanmalıdır. İçinizdeki bir korkuyu resmederek ifade etmek istemeniz halinde sanata ilk adım anlamına gelmektedir. Bu korkunuzu bir kız çocuğunun çaresiz bakışı olarak temsil etmek ( ifade etmek) veya yaratacağınız şarkıya buruk birkaç nota eklemek sizin tercihinizdir.

Sanata Nasıl Başlanır?

Tüm bunları yapmak istiyor ancak nasıl yapacağınız hakkında bilginiz yoksa bu konuda sanat atölyeleri size yardımcı olabilir. İlgi duyduğunuz alana dair eğitimler almak ve hayalinizdeki noktaya gelmek ne imkânsızdır ne de düşündüğünüz kadar zordur.