Sanat Güneşi

Müzik tarzı ve özel sesi ile Türkiye’nin sanat güneşi olarak adlandırılan Zeki Müren, sanat hayatı boyunca, geniş kitlelere hitap etmiş bir sanatçıdır. Şarkıları seslendirmesinin yanı sıra, besteler yapıp, şarkı sözlerini yazmıştır.
Sanat güneşi Zeki Müren, Bursalıdır. Üsküplü bir anne babanın çocuğudur. 6 Aralık 1931 senesinde doğmuştur. Zeki Müren şarkı söylemeye çok küçük yaşta başlamıştır. İlk kez, bir cami müezzininden duyduklarını tekrar etmeye çalışırken, şarkı söylemiştir. Alfabeyi yaşıtlarına göre erken öğrenen Zeki Müren, ortaokulu bitirene kadar Bursa’da yaşamıştır. Daha ilkokula yeni başladığı dönemlerde, müziğe olan yeteneği keşfedilmiş ve okul tiyatrolarında oynamaya başlamıştır.

TRT Radyo Sınavında Birinci Oldu

Zeki Müren, her alanda yetenekli bir insandır. Müzik çalışmalarının yanı sıra, şiir ve resim gibi alanlarda da çalışmalar yapmıştır. Ünlü ud sanatçılarından eğitim alan Zeki Müren, okulda çok başarılı olmuştur.1950 senesinde üniversiteyi kazanarak, İstanbul’da eğitime başlamıştır.
Zaman zaman, yaptığı resim ve süsleme çalışmaları ile ilgili sergiler açarak, beğenileri üzerine toplamıştır. Üniversiteye başladığı sene, TRT radyosu bir sınav yayınlamış ve burada çok kişi arasından birinci seçilmiştir. Artık bir solist olan usta sanatçı, ilk kez, 1951 Ocak ayında konser vererek, halkla buluşmuştur. İlk konserinde ünlü saz sanatçıları, kendisine eşlik etmiştir. Radyodan üne kavuşan Zeki Müren, ileri yıllarda da, çok ünlü bir sanatçıyken radyoları bırakmadan, canlı konserlerine devam etmiştir.

1954’ de İlk Kez Sinemaya Adım Attı

Zeki Müren, müzisyen kişiliğinin yanı sıra, sinemada da yetenekli bir insandır. İlk kez Beklenen Şarkı adlı filmle ekranlarda yer almıştır. Bu film de başrol oyuncusu olan Zeki Müren’ e dönemin en önemli kadın yönetmeni olan, Cahide Sonku eşlik etmiştir.
Film, Zeki Müren’ in bestelerini seslendirdiği bir filmdir. Halkın radyolardan dinlemeye alışık olduğu ve merak ettiği Zeki Müren, ilk filmiyle yoğun ilgi görmüştür. O dönemin film izlenme rekoruna imza atmıştır. Sinemayı seven Zeki Müren, halkın da isteği ile devam edip, pek çok filmde başrol oynamıştır. Halkın gönlünde taht kuran Zeki Müren, 24 Eylül 1996′ da vefat etmiştir.