Sanat Galerisine Dönüşen Eski Denizaltı Üssü

Avrupa’nın en önemli ülkelerinden biri olan Fransa’da yakın zamanda önemli bir olay gerçekleşti. Eski denizaltı üssü bir sanat galerisine dönüştürüldü. Medyada büyük bir yankı uyandıran bu olay çok eski bir deniz altı üssünün dijital bir sanat galerisine dönüşmesi oldu. Yoğun çabalar harcanan bu sanat galerisi için yaklaşık olarak 14 milyon Euro’luk bir para harcandı. Bu paranın Türk lirasındaki değeri ise 110 milyon Türk lirası olarak gözüküyor.

Sanat Galerisi Ne Zaman Açılacak?

Bu büyük emekler harcanarak yapılmış olan sanat galerisinin açılış tarihi 10 Haziran 2020 olarak belirtiliyor. Galerinin duvarları da ayrı bir ilgi çekiyor. Galerinin duvarlarına “Betondan Canavar” ismi veriliyor. Bu eser, bu sayede dijital sanat eserlerine tuval olmayı başarıyor.

Sanat Galerisi Hakkında Bilgiler

Yapı, 2. Dünya Savaşı zamanında Nazilerin ülkeyi işgal ettiği zamanlarda yani zor şartlar altında yapılmıştı. Büyük maliyeti nedeniyle de yıkılamıyordu.

Paris şehrinde pek çok yatırım yapmış olan Culturspaces, bu dijital sanat galerisine dönüştürülen yer için tam olarak 14 milyon Euro’luk bir servet ödedi.

Dijital sanat galerisi özellikleriyle de ilgileri üstüne çekiyor. Dört paralel havuzdan oluşan yapının havuzlarının genişliği 22 metre, uzunluğu 110 metreyken 2 metrelik de bir yüksekliğe sahiptir.

Yapı, 80 hoparlör, 90 projektör, 12 metre kare projeksiyon escort izmir alanı ve 100 kilometrelik bir fiber optik ağına sahip. Açılışında ünlü sanatçıların eserlerinin olacağı sanat galerisinin açılışı dünyayı kasıp kavuran virüs nedeniyle 2 ay gecikmişti.