Sakız Sardunya Elif Şafak Kitap Özeti

Elif Şafak’ın yazdığı Sakız Sardunya kitabı Doğan Egmont Yayınları tarafından basılmıştır. Çocuk kitabı olan Sakız Sardunya 2014 yılında yayınlanmıştır. İstanbul’da adını hiç sevmeyen bir çocuğun öyküsünü anlatan kitapta doğa sevgisi ve hayal gücü öne çıkmaktadır. Maceralarla dolu kitapta EFHİMA olarak bahsedilen Efsaneler, Hikayeler ve Masallar Ülkesi’ne bir seyahat gerçekleştirilir. Sakız Sardunya her ne kadar çocuk kitabı olarak gözükse de yetişkinler için de tavsiye edilmektedir.

Sakız Sardunya Kitap Özeti

Sakız Sardunya İstanbul’da yaşayan bir kız çocuğudur. Kitap okumaya bayılan Sakız Sardunya, adından da nefret etmektedir. Okuldaki çocukların dalga geçmesine katlanamayarak annesi Hayal Hanım’a adını değiştirmek istediğini söyler. Annesi çok güzel bir çiçek ismine sahipsin diyerek konuyu kapatır. Sakız Sardunya büyükleri anlamıyordur. Herkesin özgürce kendi ismini seçebildiği bir dünya hayal eder.

Sakız Sardunya evcil hayvan istemekte ama annesi Hayal Hanım şehir yaşamına aykırı diyerek itiraz etmektedir. Babası bu ısrarlara dayanamayarak çok sevdiği kızına Gece ve Gündüz adı verilecek iki tane su kaplumbağası alır. Sakız Sardunya kaplumbağaları çok sevmiştir. Bir atlası olan Sakız Sardunya gezeceği ülkeleri düşlemekte ve insanların neden kendi yaşadıkları çevreye zarar verdiğini düşünmektedir.

Sakız Sardunya büyükleri anlamamaya devam etmektedir. Ona çevresini temiz tutmasını söyleyenler çevreyi kirletiyordur. Anne babası sürekli kitap okumanın güzelliğinden bahsederken neredeyse hiç kitap okumuyordur. Bir gün Sakız Sardunya okul kütüphanesine gider ve oradan bir kitap alıp okumaya başlar. Kitaptan bir küre çıkar ve ilgisini çeker. Eve götürdüğünde kürede sekiz tane kıta olduğunu görür. Küre yanıp sönüyordur. Anneannesine giden Sakız Sardunya kürenin sırrını da çözmeye başarmıştır. EFHİMA adı verilen Efsaneler, Hikayeler ve Masallar Ülkesi’ne bir kapı açan bu küreyle bir yolculuğa koyulur.