Şahsiyetler: Mizah ve Rıfat Ilgaz

raw_rifat-ilgazin-olumunun-22-yili_284649277

Çok kişi tarafından araştırılıyor Rıfat Ilgaz ismi… Bu yazımızda size değerli yazarımızdan da bahsedeceğiz. Ciddiyet sınırlarına mahkum olmadan, bireysel ya da toplumsal birçok konuyu gülme eyleminin olanaklarını kullanarak değerlendiren mizah, ister gündelik dil ile isterse edebi bir dil ile güldürürken düşündürmeyi amaçlamaktadır. Antik Dönem’ de gözyaşının meydana getirdiği trajediye karşılık gülümsemenin meydana getirdiği komedinin tam olarak ne zaman ve ne şekilde ortaya çıktığı bilinemez. Her şeyi bir mantığa ulaştırmak ve üzerinde düşünceler yaratmak isteyen Aristo gibi birçok filozof ile din adamı komediyi dikkate almayarak Eflatun gibi gülmenin kişiyi zedelediği düşüncesi mevcuttur.

rifat-ilgazin-ilk-denemesi--25051933_l2

Orta Çağ’ da gülme eylemini, kara mizah anlayışı ile düşünülmüş olsa gerek ki ehlileştirmeye çalışılmıştır. Hristiyanlıkta ise tamamı ile yasaklanmıştır. Bunun nedeni İsa’nın hiç gülmeyişi olarak nitelendirilmektedir. İslam dünyasında bu sert tavır daha ılımlı bir hal almıştır ve mütebessim bir duruş ile gülümseye örnek teşkil eder. Mizah, tarihçesine bakıldığında asırlarca farklı coğrafyalarda genel olarak olumsuz karşılanmış, itibarsızlaştırılmış hatta kusurlu bir canlıymışçasına irdelenmiştir.

Kusurlu canlı sayılan mizah, 20. Yüzyıl ile büyük bir yükseliş yakalamış ve kendine her alanda yer bulmuş bir sanatsal gerçekliktir. Mizahın öne çıkan bir diğer tarafı ise tartışmalıdır. Kendisine bir tribünde iki ayrı görüşlü taraftar bulması bir zamanla edebiyatın derbisi haline gelmesine neden olmuştur. Agah Sırrı Levent, Kenan Akyüz gibi öne çıkan yazarlar edebi tür olarak değerlendirirken Mizahı ile öne çıkan Rıfat Ilgaz, Muzaffer İzgü, Mehmet Narlı, Ali Nar gibi taraftarlar mizahın anlatım tarzı olduğu pankartlarla görüşlerini savunmaktadır.

Mizahsan Şahsiyet: Rıfat Ilgaz

Mizahı bir anlatım türü olarak ele alan Rıfat Ilgaz, aslında şiirleri ile edebiyat dünyasına girmiş yazarımız 7 Mayıs 1911’de Cide’de dünyaya gelmiştir. Tam adı Mehmet Rıfat Ilgaz’dır. İlkokulu Cide’ de okumuş ortaokul Kastamonu’da okumuş fakat liseyi yarıda bırakarak Öğretmen Okulu yani Kastamonu Muallim Mektebi’nden mezun olmuştur. Belli bir süre öğretmenlik yapmasının ardından Gazi Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nü okuduktan sonra Adapazarı’nda Türkçe öğretmenliği yaptı.

113657

Yakalandığı verem hastalığının ardından İstanbul’a atana Ilgaz, İkinci Dünya Savaşı’nda Karagümrük Ortaokulu ile Nişantaşı Lisesi’nde öğretmenlik yapmıştır. Aziz Nesin ile beraber Markopaşa adlı mizah dergisi ile mizaha başlamış derginin kapatılmasıyla Malumpaşa, Merhumpaşa, Hür Markopaşa dergileri ile yazım hayatını devam etmiştir.

Dönemin mizah dergileri Dolmuş, Karikatür Şaka, Taş dergilerinde mizah hikayeleri yazdı. Ölümüne kadar yazım hayatına devam eden Ilgaz 7 Temmuz 1993 İstanbul’da vefat etti. Ilgaz mizahsan kişiliğindeki edebi zevkin halk hikayelerinden aldığını ifade ederken Türk mizahının tarihi köşesinde yer edinen Hababam Sınıfı romanı çizgisinde bir dizi oyun yazmıştır.