Sadri Alışık Kimdir

sadri-alisik-kimdir

Sinema ve Tiyatro dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Sadri Alışık, 5 Nisan 1925 tarihinde İstanbul’ un Beykoz ilçesinde dünyaya gelmiştir. Sayısız sinema ve tiyatro eserlerinde başarıyla görev alan ünlü aktör, birbirinden önemli ödüllerin de sahibi olmuştur. Dilerseniz, Sadri Alışığın hayat hikayesini gelin yakından inceleyelim.

 

Sadri Alışığın Hayatı

Sadri Alışık, asıl adı Mehmet Sadrettin Alışık olan ünlü aktör 5 Nisan 1925 Tarihinde İstanbul’ un Beykoz ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ziya Ünsel İlköğretim Okuluyla birlikte öğretim hayatına başlayan ünlü aktör, sırasıyla İstanbul Erkek Lisesini ve Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünü başarıyla tamamlayarak mezun olmuştur. Çocukluk döneminden beri tiyatroya büyük ilgi duyan ünlü isim, ilk sahne deneyimini ise bir okul piyesinde yaşamıştır.

 

1939 Yılına kadar amatör bir şekilde tiyatro hayatına devam eden aktör, 1943 Yılında ise Raşit Rıza Tiyatrosun da ilk profesyonel deneyimini yaşamıştır. Mehmet Sadrettin Alışık ilk profesyonel deneyimini yaşadıktan sonra sırasıyla Küçük Sahne, Oda Tiyatrosu, Kent

Oyuncuları gibi dönemin en önemli topluluklarında sayısız oyunda yer alma başarısı göstermiştir.

 

Tiyatro oyunlarında son derece başarılı olan ünlü isim, ilk beyaz perde deneyimini ise 1944 yılında Günahsızlar filmiyle yaşamıştır. Aktif olarak 1994 yılına kadar beyaz perde de yer alan Sadri Alışığın çıkış filmi ise Turist Ömer olmuştur.

 

Sinema ve Tiyatro dünyasının duayen isimlerinden biri olan Sadri Alışık karaciğer, böbrek ve solunum yetmezliği nedeniyle 18 Mart 1995 tarihinde tedavi gördüğü hastanede hayata veda etmiştir.

 

Ünlü Aktör Sadri Alışık Hangi Ödülleri Aldı?

 

Aktif olarak 1994 yılına kadar birçok filmde rol alan ünlü aktör Sadri Alışık, birçok ödülün de sahibi olmuştur. Sırasıyla aldığı ödüller ise şu şekildedir;

 

  • 1966 Yılında Ah Güzel İstanbul filminde gösterdiği başarıyla Gümüş Ağaç Plakası özel ödülünün sahibi olmuştur.
  • Küçük Serseri filminde gösterdiği başarıyla birlikte 1971 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivalin de En İyi Erkek Yardımcı Oyuncu ödülümü alma başarısı göstermiştir.
  • Kariyerinin son filmi olan Yengeç Sepeti filminde gösterdiği muhteşem performansıyla birlikte Antalya Altın Portakal Film Festivalin de En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştır.

Merak edilen tüm isimlere ait paylaşım yaptığımız Biyografi kategorimiz tam size göre!

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.