Saç Bakımı İçin Pratik Tarifler

sac-bakimi-mizahorg (1)

İnsanların geneli saçına özen gösterir. Özellikle bayanlar bu konu da daha hassas. Dolayısıyla saça gösterilen özenin, bakımın ve değerin farkında olan insanlar için saç bakımında pratik çözümler derledik. Sizlerde evde doğal yöntemlerle saçınıza bakım yapabilirsiniz. Peki, saç bakımı için doğal pratik tarifler nelerdir? İşte sizin için derlediklerimiz.

Dökülen Saçlar İçin Tarif

Dökülen saçlar birçok insanın ortak derdi. Lakin bunun için bir tarifimiz bulunmakta. Evet, dökülen saç tarifi için bu yöntemi deneyebilirsiniz. Dökülün saç tarifi için gerekli olan malzemeler; 20 damla kadar sedir ağacı yağı ve akabinde 60 mililitre susam veya avokado yağlarından biri.
Tarifi; Malzememiz olan yağları bir kâseye aktarıyoruz ve güzelce karıştırma işlemi yapıyoruz. Elde etmiş olduğumuz bu karışımı saç diplerinden başlamak üzere uçlara kadar masaj yapmak suretiyle, karışımı sürme işlemini tatbik ediyoruz. Daha sonra kafamızı bir tülbentle kapatıp sabaha kadar bekletiyoruz. Sabah uyandıktan sonra uygun bir şampuanla saçımızı duruluyoruz. Hepsi bu kadar. Fakat daha etkin sonuçlar almak için bu uygulamayı haftada üç defa yapmamız gerekiyor.

Saç Derisini Yenileme Tarifi

İnsan saç derisi, yaşanılan ortamdan, güneş ışınlarından, tozdan, yağdan, kirden vb. sebeplerden dolayı yıpranabilmektedir. Bu soruna maruz kalmamak adına ya da böyle bir sorunuz varsa saç derisi yenileme tarifini kullanabilirsiniz. Bundan ötürü sade saç derisini yenilemek için gerekli malzemeler;
2 su bardağı dolusu zeytinyağı 4 damla kekik yağı, 4 damla adaçayı yağı, 4 damla biberiye yağı, 4 damla Susam Yağı, 4 damla Hint yağı

sac-bakimi-mizahorg (2)

Tarifi; belirtilen malzemeleri bir kâsede topluyoruz ve karıştırıyoruz. Elde etmiş olduğumuz bu karışımı saç diplerine masaj yapmak suretiyle iyice yediriyoruz sonrasında saçımızı bir streç yardımıyla kapatıyoruz ve en az 3 saat olacak şekilde bekletiyoruz. Daha sonrasında saçımıza uygun bir şampuanla durulama işlemini yapıyoruz.

Saç Durulama İçin Tarif

Saçın durulanması işlemi önemli bir uygulamadır. Peki, saç nasıl durulanır? saç durulamak için gerekli olan malzemeler; bir limon kabuğu rendesi, bir tatlı kaşığı ufalanmış ıhlamur, 8 adet limonun suyu ve yarım litre su.
Tarifi; Bir limonun kabuğunu ince ince rendeleyin ve bir tatlı kaşığı dolusu ufalanmış ıhlamuru yarım litre suya ekleyin. Kaynama testine kadar ısındıktan sonra 10 dakika demlenmeye bırakın. Ardından, süzme işlemi yapın. 8 adet limonun suyu ile elde etmiş olduğumuz bu karşımı bir araya getirip bir şişeye veya kavanoza aktarıp çalkalama işlemi yapınız. Saçlarınızı yıkadıktan sonra 1 litre oranında durulama suyunun içine şişedeki sıvının sekizde biri kadar oranı ekleyin ve bununla saçınızı durulayın.

Saçı korumak adına, fazla güneş ışığına maruz bırakmayınız, uzun süre saçınızı yıkamamak ya da sık sık saç yıkama işlemi yapmayınız. Mümkün olduğunca tozlu, kirli vb. ortamlardan koruyunuz.