rustu-asyali-keloglan-kimdir

Rüştü Asyalı Kimdir

Abone Ol 

Rüştü Asyalı Kimdir diyerek konuya başlayalım. Türk Sinema tarihinin en sevilen oyuncuları arasında olan başarılı bir aktördür. Rüştü Asyalı biyografi Yakışıklı aktör 1947 yılında Başkent’te doğmuştur. Ses sanatçılığından senaristliğe kadar birçok projede yer almıştır.  Lise yıllarında Ankara’da açılan bir tiyatro kursuna katılmaya başlamıştır. 1963 yılında Ankara Radyosu’nda çocuklar için yayınlar yapan Çocuk Ekibine katılmıştır. Ankara Devlet Konservatuarı sınavını kazanmış ve 1970 yılında buradan mezun olarak ve profesyonel olarak tiyatroculuğa başlamıştır.

Rüştü Asyalı Filmleri

Radyoda yayınlanan Çocuk Saati programında başarılı bir şekilde canlandırdığı Keloğlan karakteri herkesin ilgisini çekmiştir. Film yapımcılarının teklifi ile bu dönem sinema sektörüne geçmiştir. 1971 – 1975 yılları arasında Rüştü Asyalı 4 adet Keloğlan filmi çekmiştir.

Keloğlan filmleri, Rüştü Asyalı filmleri arasında 7’den 70’e herkesin sevdiği bir yapım olmuştur. Bu filmlerde ki rol arkadaşı olan Aydın Babaoğlu ile uyumu herkesin beğenisini kazanmıştır. Ayrıca Rüştü Asyalı Uyan Güzel ve Sen Bir Aysın şarkılarını bu filmlerde başarılı bir şekilde seslendirerek herkesin beğenisini almıştır.

Ardından Yaman Delikanlı ve Dangalak filmleri ile kariyerine devam etmiştir. Tiyatro çıkışlı bir aktör olduğu için tiyatro oyunlarına da oldukça zaman ayırmıştır. 1970 yılından günümüze kadar birçok tiyatro oyununda oyuncu ve yönetmen olarak rol almıştır. Keşanlı Ali Destanı, Azize ve Düşler Yolu gibi oyunlarla oldukça sevilmiş ve büyük bir üne kavuşmuştur. Kanlı Nigar ve Ölümsüzler gibi başarılı tiyatro oyunlarının da yönetmenliğini yapmıştır. Devlet tiyatrolarının yanı sıra özel tiyatrolarda da çalışmalar yürütmüştür.

Ah Şu Gençler ve Masal Var – Masalcık Var gibi başarılı oyunların özel tiyatrolarda yönetmenliğini yapmıştır. Özel bir tiyatroda oynanan ve Nazım Hikmet’i anlatan Hasret isimli oyunda Nazım Hikmet’i canlandırmıştır. Türkülerle Oyunlar, Bir Varmış Bir Yokmuş ve İki Öküz gibi oyunlarda yönetmen, oyuncu ve senarist olarak bulunmuştur. Atatürk Anlatıyor isimli bir belgeselde Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandırmıştır. Son çalışması olan Ben Bir İnsan adındaki tiyatro oyunu Devlet Tiyatrolarında oynanmıştır. Şiirlerle Atatürk’ü Anlamak isimli eserde seçkin şiirleri seslendirmiştir.

Asyalı, Devlet Sanatçılar Birliği, Devlet Tiyatroları Genel Kurul Üyeliği, Seslendirme Sanatçıları Birliği gibi tiyatro kuruluşlarında birçok üst düzey görevde rol almıştır. Asyalı, 2008 yılında Devlet Tiyatroları Başrejisörlüğü görevine getirilmiştir. 4 yıl bu görevi başarılı bir şekilde yerine getiren Asyalı, 2012 yılında buradan emekliye ayrılmıştır. Rüştü Asyalı uzun süredir Başkent İletişim Bilimlerinde oyunculuk ve tiyatro ile ilgili eğitimler vermektedir.

Merak edilen tüm isimlere ait paylaşım yaptığımız Biyografi kategorimiz tam size göre!

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.

The following two tabs change content below.
blank

Volkan Ursavaş

Kurucu
Mizah.org'da Kurucu ve Yönetici » Adnan Menderes Üniversitesi-Dış Ticaret'11 / Anadolu Üniversitesi-Uluslararası İlişkiler'14 mezunu. Doğa ve müzik sever.
Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir