Robot Süpürge İyi Temizliyor Mu?

robot-supurge-iyi-temizliyor-mu

 

Sanayide robotlaşmanın ardından elektrikli ev aletlerinde de robotlaşmayı görüyoruz. Robot süpürge de bunlardan biridir. Robot süpürge almayı düşünenlerin ilk sorduğu sorulardan biri ise robot süpürge iyi temizliyor mu? sorusudur. Bu makalede kullanıcı yorumlarından ve teknik bilgilerden yola çıkılarak robot süpürgenin avantaj ve dezavantajlarını öğrenebilirsiniz.

Robot Süpürge İyi Temizliyor Mu?

Elektrikli süpürge satın alırken genellikle ev hanımlarına fikri sorulur. Çünkü temizliği yapanlar onlardır. Ancak robot süpürge sadece evleri değil ofis vb. birçok işyerini de temizlemek için kullanılabilir. Bu nedenle robot süpürgeler aynı zamanda erkeklerinde ilgisini çekmektedir. Yeni bir icat olan robot süpürge iyi temizliyor mu? zararlı mı? bibi soruların cevaplarını aşağıdaki maddeleri okuyarak az da olsa fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Robot Süpürge Avantajları

Robot süpürgelerin en önemli avantajı insana ihtiyaç duymadan 7/24 çalışabilmesidir. Bu da zamandan kazanmak anlamına gelir. 7/24 çalışabilmeleri için beraberinde bir adet şarj istasyonu gelir. Robot bu şarj istasyonuna otomatik olarak gider ve şarj olur. Yeterince şarj olduktan sonra temizliğe devam eder.

 

Diğer bir avantajı ise elektrikli süpürgenin zor ulaşabildiği yerlere daha rahat ulaşırlar. Masa, sandalye, koltuk ve dolap altı örnek olarak verilebilir.

 

Yüksek ses çıkarmamaları da avantaj olarak görülebilir. Robot süpürgeler ortalama olarak 50-65dB ses çıkarır. Yani ortalama ev ve sohbet sesi seviyesinde temizlik yaparlar.

 

Robot Süpürge Dezavantajları

Yerdeki eşyaların kalabalık olması, örneğin oyuncakların yerlerde olması süpürgenin temizlik yapmasını engelleyebilir. Yerlerde kabloların fazlaca dolaşması da robot süpürgeleri engelleyebilir. Bazı robot süpürge modellerinde oda değiştirme özelliği bulunmaz. Tek bir odayı temizledikten sonra sizin odasını değiştirmeniz gerekir. Oda değiştirme özelliği bulunan bazı modellerde ise şarj istasyonunu kaybetme sorunu olabiliyor. Ancak en gelişmiş özelliğe sahip olan robot süpürgelerde bu bahsedilen sorunlar minimize edilmiştir.

 

Oluklu yapıya sahip bir halı kullanıyorsanız robot süpürge kullanımı pek mantıklı değildir. Oluklar sensörler vasıtasıyla düşme tehdidi olarak algılandığı için robot süpürge bu bölgeleri es geçer.

 

Robot süpürgeler 7/24 durmadan temizlik yaparlar. Doğru, ancak bu derin bir temizlik anlamına gelmez. Robot süpürgelerin yanı sıra sizinde haftalık veya belirli periyodlarla detaylı temizlik yapmanız gerekir. Yani robot süpürge iyi temizliyor mu sorusuna cevaben, evet ancak yüzeysel temizlik yapıyor denebilir.

 

Robot süpürge modellerinin özellikleri arasında ciddi farklar olabileceği için avantaj ve dezavantajları da değişmektedir. Bu nedenle alacağınız modellere karar vermeden önce aşağıdaki başlıkları da okuyun.

 

Robot Süpürgelerin Temel Özellikleri

Robot süpürge satın almadan önce, ortalama temel özellikleri nelerdir aşağıdaki listeden öğrenebilirsiniz;

 

 • 2-3cm kalınlığındaki halıların üzerine çıkabilirler.
 • Emiş gücü 1500-2500 Pa arasındadır.
 • Gürültü seviyesi 50-65dB arasındadır.
 • Çalışma süresi 1-2 saat arasındadır.
 • Orta segment ve üzerinde oto şarj özelliği vardır (Temizlik esnasında şarj).
 • Toz haznesi 350-500ml arasındadır.
 • 4000-5500mAh bataryaya sahiptirler.

 

Robot Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aklınıza takılan robot süpürge kullanışlı mı? iyi temizliyor mu? soruları cevaplandıysa, satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bazı bilgileri edinmenizde de fayda var.

 

 • Gerçek kullanıcı yorumlarına bakın.
 • İnceleme videolarına göz atın.
 • Teknik özelliklerin ne anlama geldiğini derinlemesine araştırın.
 • Bütçenize uygun modelleri belirleyin ve bu modelleri birbirileri ile kıyaslayın.
 • Aynı özelliklere sahip iki model arasında ciddi fiyat farkı söz konusu ise yukarıdaki maddeleri tekrar gözden geçirin.
 • Marka bağımlılığı asla tasvip edilemez elbette, ancak bilinmeyen markalardan uzak durmanızda fayda var. Hiç değilse farklı bir teknoloji/elektronik alanında önceden hizmet veren bir firmayı tercih edebilirsiniz.
 • İnternetten sipariş veriyorsanız kargo geldiğinde kutuyu kontrol etmeden teslim almayın.

 

Bu makalede robot süpürge iyi temizliyor mu sorusunun cevabının yanı sıra robot süpürge ile alakalı akıllara takılan bazı sorulara cevaplar verildi. Robot süpürgeler henüz yeni sayılabilecek cihazlardır. Bu nedenle gelişmeye devam etmektedirler. İnternette gördüğünüz olumsuz yorumların sebebi genellikle eski teknolojiye sahip robot süpürgelerin yetersiz kalmasından kaynaklanıyor. Eğer robot süpürge almakta tereddüt ediyorsanız endişeli olduğunuz konularda yeterli olan bir model çıkana kadar sabretmeniz daha iyi olacaktır. Sonuçta şuan için yüzeysel temizlik yapan bir makine/robot. Bu sebeple herkes için tam anlamıyla ihtiyaç olduğu söylenemez.

Yaay Nedir? Adlı içeriğimiz tam size göre. Yaay nasıl üye olunur?