RİNGOO OYUNU

Zaman zaman çocuklar kendi araların da kurdukları oyundan sıkılabilirler ve oyun bulamazlar. Bu gibi durumlar da ise yetişkinlerin sorumluluk alması kaçınılmazdır. Fakat yetişkin olan anne babalar çocukların oynadığı veya bulduğu oyunlar sıkıcı gelebilir. Böyle durumlar da anne babaların en çok tercihleri zeka oyunları olmaktadır. Zeka oyunlarının son zamanlar da en çok tercih edilen ismi ise ringoo oyunudur. Ringoo oyunu eğitici olmasının yanı sıra eğlenceli bir oyundur.

Ringoo Oyunu Nedir?

Ringoo oyunu oyun kartları ile oynanan bir çeşit oyun türüdür. Oyun da 80 adet oyun kartının bulunur. Oyun genellikle 2 kişi oynanarak tercih edilmiş olsa da aslında 2 ile 6 kişi arasında oynanabilen bir oyundur. Oyun kartları, oyun zili ve kullanım kılavuzu oyunun olmazsa olmazlarıdır. Takım oyuncuları belirlenip hazırlandıktan sonra oyun başlatılmaya hazır hale gelir.

Ringoo Oyunu Nasıl Oynanır?

Ringoo oyunu bir kart oyunu olmak ile beraber eğlenceli bir oynama tekniği vardır. Oyunun içerisinden çıkan 80 adet kart oyuncu sayısına göre eşit bir şekilde takım oyuncularına dağıtılır. Dağıtılan kartlar oyuncuların elinde kendileri göremeyecek şekilde ters tutulur. Kartların görünmediğinden emin olduktan sonra oyun zili ortaya konulur. Son kontroller yapılıp emin olunduktan sonra oyun, oyun zili ile başlatılır. Oyun da amaç yere atılan kart ile oyuncunun elindeki kartın rakam, renk ya da sembollerin uyum sağlamasıdır. Rakam, renk veya sembolleri eşleştiren oyuncu yerde birikmiş kartları almaya hak kazanır. Bu şekilde döngü devam ederken oyuncunun birisine bomba işareti geldiği zaman oyuncu zile basamaz ve sırası atlanır. Oyun sonlanırken en çok kartı alan oyuncu, oyunu kazanmış sayılır.

Ringoo Oyununun Faydaları

Akıl ve zekâ oyunları grubun da yer alan Ringoo Oyunu, çocuklar da dikkat ve odaklanmanın gelişmesinde yardımcı olur. Oyunun hızlı bir tempoda oynanması, refleks ve hız hareketlerini artırır. Oyunun rakam, renk ve sembollere bağlı olması görsel algının gelişmesinde oldukça etkilidir. Aynı zaman da çocukların akıl yürütme becerilerinin gelişiminde de uzmanlar tarafından önerilen bir zekâ oyunudur.