Renklerin Hayatımız Üzerindeki Etkisi

renk-bilimi-min

Reklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi oldukça fazla kanıtlandı.

Renkler ile insanlar arasında birden fazla çalışma yapıldı. Bu çalışmaların sonucunda aradaki ilişki ortaya çıktı. Renklerin insanlar üzerinde tarif edilemez bir etkisi bulunuyor. Bir insan nesneyi gördükten 90 saniye içerisinde onun hakkında düşüncesi tam olarak oturuyor. Bu düşüncenin ortalama yüzde 65 ile 90’ı ise direkt renkler üzerinden oluyor. Bu sebep ile bazı şirketler günlük kararımızı etkileyebilmek adına logo, ambalaj ve parekende mağazalarında bu renkleri sıkça kullanıyor. Bazen ise renkler insan psikolojisini çok daha derinden etkilediği açıkça belirtiliyor. İşte, sizler için derlediğimiz günlük hayatımızda gördüğümüz renkerin etkileri…

Pembe Şunun İçin Mavi Bunun İçin

Renkler konusunda dahi cinsiyet ayrımcılığına gidiliyor. Şu an kızların rengi pembe, erkeklerin ise mavi olarak kalıplaşmış durumda. Bundan uzun zaman önce bu konu tam tersi idi. Bebekler eskiden beyaz kıyafetler giyerdi. 1940’lı yıllarda bazı dergilerde pembe rengin erkek, mavinin ise kız rengi olduğunu yansıtmaya çalışırlardı. O döneme kadar ise renkler tamamen özgür, bağımsızlardı…

5cd3d08467b0a92e7803549b

Pembe, Saldırgan Güdüleri Bastırır ve Sakinlik Sağlar

Bazı hapishanelerde saldırganlık güdülerini bastırabilmek adına parmaklık ve duvarlar pembeye boyanmış durumda. Bazı yapılan çalışmalarda Baker-Miller pembesi olarak adlandırılan rengin gücü ve saldırganlığı azaltmada etkili olduğunu savundu. Sonradan yapılan araştırmalar bunun sınırlamaları olduğunu söylese de şu an farklı sonuçlar elimizde mevcut.

Renkleri-Nasıl-Seçmeliyiz

Uçaklardaki Sarı Renk

Işığı çok fazla yansıtan renklerden birisi olan sarı, mutluluğu ve neşeyi düşündürür. Ancak uçaklarda sıkça kullanılmayan sarı renk gözleri yorabiliyor. Düşük bütçeli bir şirket olan Ryanair, eskiden uçaklarında çok fazla sarı tasarım kullanıyordu. Fakat kabinlerin rengini müşterilerin isteğine göre yeniden tasarladı.

thumb2-4k-yellow-plane-sky-clouds-private-jet

Kırmızı renk iştah açar mı?

Oldukça fazla popüler inanışın ana sebebi fast food zincirlerinin logolarında çok sık kırmızı renk kullandığı için ortaya çıktı. Fakat, yapılan araştırmalarda kırmızı rengin insanın daha az yemeye teşvik ettiğini gösterdi. Aslında kırmızı renk, yemek yerken durmanız için sinyal verebilir.

renklerin-psikolojisi2

Kırmızı teşvik ediyor.

HubSpot isimli şirket kırmızı veya yeşil renge kişilerin ne kadar tıkladığını bulabilmek için test yapmak istedi. İşte bu testte yüzde 21 daha iyi performans gösteren kırmızı buton galip çıktı. Belki de bu yüzden netflix gibi ünlü siteler butonlarını kırmızı yapmıştır değil mi?

Sizlere bu yazımızda renkler hakkında detaylı bilgi sunmak istedik. Sizlerin de bu konu hakkında yorumu var ise aşağıdaki alandan bizimle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.