Reis Bey Necip Fazıl Kısakürek Kitap Özeti

Necip Fazıl Kısakürek’in yazdığı Reis Bey piyesi 1960 yılında kaleme alınmıştır. 1948 ve 1960 yılları arasında herhangi bir tiyatro eseri yayınlamayan Necip Fazıl Kısakürek 1960 darbesiyle hapishaneye girmiştir. Hapishanedeyken Reis Bey dahil olmak üzere üç piyes yazan Kısakürek’in diğer piyesleri ise şöyledir: Kumandan, Ahşap Konak. Reis Bey piyesinde bir ağız ceza hakimini anlatan Kısakürek, onun buz gibi dünyasına bizi de dahil ediyor.

Reis Bey Kitap Özeti

Reis Bey altmışlı yaşlarında, hiç evlenmemiş ve otelde yaşayan bir ağır ceza hakimidir. Reis Bey’in kaldığı otelde zabıt katibi onu beklemektedir. O sıra ondan medet uman birçok kimse otele gelip gider. Katip bir ara eroin bağımlısı bir gencin annesini öldürdüğünü anlatır. Bu hikaye kısa sürede tüm şehri sarmıştır. Bu davanın hakimi de Reis Bey’dir. Bir kadın otele gelerek Reis Bey’i görmek ister, katip otelde değil dese de bir süre bekler. Reis Bey’e gencin cebine uyuşturucu yerleştirdiler, karısını kötü yola düşürdüler der. Reis Bey hiçbir şey anlamadan kadını uzaklaştırır. Kadın sen de iftiralar içinde kal diyerek beddua ederek gider ve dava görülmeye başlar. Genç annesini öldürmediğini söyler. Reis Bey ikinci tanık olan garsonun, elmasları bu genç bana verdi demesi üzerine idam kararı alır. Mahkum annesini öldürmediğini sayıklaya idama gider ve ölür.

Bir zaman sonra gerçek katil suçunu itiraf eder. Bu vicdan azabına dayanamayan Reis Bey istifa eder. Bir batakhaneye gidip gelmekte ve oradakileri doğru yola sevk etmeye çalışmaktadır. Onların tüm kesici aletlerini alır ve doğruluğu öğütler. Kaatil adındaki bir gence de polise teslim olmasını söyler. Tam o sırada batakhane basılır ve garsonun biri Reis Bey’in cebine eroin yerleştirir.

Nezarete atılan Reis Bey’in yanında Kaatil de vardır. Mahkemeye çıktıklarında bütün suçlar Reis Bey’e yöneltilmiştir. O sırada Kaatil her şeyi kendi yaptığını itiraf etse de Reis Bey karşı çıkar. Bu sırada garson gelip tüm suçlarını itiraf eder ve Reis Bey iftiradan kurtulur. Bu yaşananlar sonrasında hukuk dünyasını değiştirecek adımlar atmaya başlar.