Realizm Akımı Nedir? En İyi Realist Tablolar Hangileridir?

Realizm Akımı Nedir? En İyi Realist Tablolar

Edebiyat, görsel sanatlar, tiyatro, sinema, felsefe ve siyaset gibi farklı konularda ortaya çıkabilmiş olan Realizm akımı duyguların yerine aklın ve somut gerçeklerin ön planda tutulduğu bir akımdır. Bu temel özellik, edebiyat, resim tiyatro ve diğer dallar için de aynı şekilde olmaktadır.

Genel olarak on dokuzuncu yüzyıldan itibaren gelişmeye başlamış olan bu akım, duyguların ön planda olduğu ve dolayısıyla her şeye duygusal bir pencereden bakılmasını ön plana çıkaran Romantizm akımının karşıtıdır.

Realizm Akımı İçerisinde En İyi Realist Tablolar Hangileridir?

Realist eserler konusunda öncelikle akla yazılı eserler gelse de, bu akımı Fransa’ya tanıtmış olduğu kabul edilen Fransız sanatçı Gustave Courbet bir ressamdır. Bundan dolayı sanat tarihi için, Realist tablolar da en az yazılı eserler kadar önemli bir yere sahiptir. Ayrıca bu akım, felsefeci Auguste Comte’un “pozitivizm” felsefesine bağlı olarak ortaya çıkmış olan bir akımdır.

1.     Narni’deki Köprü

Realizm Akımı Nedir? En İyi Realist Tablolar

Günümüzde Louvre Müzesi’nde sergilenmekte olan bu eser, 1826 yılında Fransız ressam Jean Baptiste Camille Corot taraından çizilmiştir. Sahip olduğu özellikler bakımından, doğrudan doğruya Realist bir tablo olarak kabul edilmektedir. Narni bölgesindeki bir akarsuyun üzerinden geçen fakat yıkıntı haldeki köprü, çeşitli doğal detaylar ile beraber olarak ön plana çıkmaktadır.

2.     Realizm Akımı Öncüsünden Kara Köpekli Otoportre

Realizm Akımı Nedir? En İyi Realist Tablolar

Bu tablo 1844 yılında tamamlanmış olan, arka plandaki doğal mekan başta olmak üzere insan ve hayvana ait fiziksel özelliklerin resme oldukça başarılı bir şekilde aktarıldığı bir eserdir. Kucağındaki kara bir köpek ile kendisini resmetmiş olan Ressam Courbet’n bu tablosu, Paris’teki Petit Palais Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir.

3.     Bonjour Monsieur Courbet

Realizm Akımı Nedir? En İyi Realist Tablolar

Tuval üzerinde yapılmış bir yağlı boya çalışması olan ve realizm akımı öncülerinden Bonjour Monsieur Courbet eserinin ismi, “Merhaba Bay Courbet” şeklindedir. 1854 yılında tamamlanmış olan bu tablo, en iyi Realist tablolar arasındadır ve olağanüstü bir konunun işlenmediği, oldukça sade ve gerçekçi bir tablodur. Doğal mekanın detaylı bir biçimde esere yansımış olması da önemlidir.

4.     Koltuktaki Çıplak Kadın

Realizm Akımı Nedir? En İyi Realist Tablolar

En iyi Realist tablolar arasında, insan vücudunun iyi bir şekilde betimlenmiş olması açısından çok değerli bir eser olan Koltuktaki Çıplak Kadın tablosu, Gustave Courbet tarafından 1862 yılında tamamlanmış bir yağlıboya çalışmasıdır. Özel koleksiyonda saklanan resim en son 2007 yılındaki bir sergide sanat severlere sunulmuştur.

5.     Patates Yiyenler

Realizm Akımı Nedir? En İyi Realist Tablolar

En ünlü ressamlardan olan Vincent van Gogh’un bu tablosu, 1885 yılında tamamlanmıştır. Yağlıboya tekniği ile hazırlanan tabloda, bir grup insanın beslenmesi gibi sıradan bir konu işlenmektedir.

Bu sıradanlık ise Realizm akımının sadeliğe ve gerçekçiliğe verdiği öncelikten kaynaklanır. Ayrıca tablo, Amsterdam’da bulunan Van Gogh Müzesi’nde sergilenmektedir.

6.     Volga’da Mavna Taşıyıcıları

Realizm Akımı Nedir? En İyi Realist Tablolar

1870 – 1873 yılları arasında çizilen bu yağlıboya tablosu, Rus ressam İlya Repin’in eseridir. Rusya Devlet Müzesi’nde sergilenmekte olan eserin konusu, işçilerin zor hayat şartları ve kötü durumlarıdır. Dolayısıyla Realist tablolar, günlük yaşama ait detayları da bulundurabilen eserlerdir.

7.     Bellelli Ailesi

Realizm Akımı Nedir? En İyi Realist Tablolar

Çizimi yaklaşık olarak on yıl sürmüş olan Bellelli Ailesi adlı tablo, 1858 – 1867 yılları arasında tamamlanmıştır. Fransız ressam Edgar Degas tarafından hazırlanmış olan bu yağlıboya eseri günümüzde Orsay Müzesi’nde sergilenmektedir.

Bir kadın, bir erkek ve iki kız çocuğu figürünün bulunduğu tablo, ev içine ait detayları da başarılı bir şekilde bulundurmasından dolayı Realizm akımının en iyi tabloları arasında sayılabilir.

8.     Ekmek Sepeti

Realizm Akımı Nedir? En İyi Realist Tablolar

Genellikle Gerçeküstücülük akımına bağlı olarak eserler vermiş olan Salvador Dali, bu eseri ile Realizm akımına olan yakınlığını da gösterebilmiştir. 1926 yılında tamamlanan tablo, günümüzde Salvador Dali Müzesi’nde sergilenen eserler arasında bulunur. Bu yağlıboya çalışması, en sade fakat başarılı tablolardan bir tanesidir. Dolayısıyla en iyi Realist tablolar arasında bulunabilir.