Rahşan Ecevit Kimdir? Rahşan Ecevit Hakkında Bilgi

rahsan-ecevit-kimdir-mizahorg (1)

Rahşan Ecevit, Karaoğlan lakaplı siyasetçi Bülent Ecevit’in eşidir. Siyasetçi, ressam ve yazar kimliği bulunan Zekiye Rahşan Ecevit, 17 Aralık 1923 tarihinde dünyaya gelmiştir. Eşi Bülent Ecevit nereli sorusu kadar Rahşan Ecevit nereli sorusu da önem kazanmaktadır. Rahşan Hanım Bursa doğumludur. Kendisi aynı zamanda Türk siyasetinin önemli partilerinden olan Demokratik Sol Parti’nin kurucusu ve ilk başkanıdır.

Rahşan Ecevit’in babası kimdir sorusunu Namık Zeki Aral, annesi Zahide Aral şeklinde cevaplamak mümkündür. Kendisi Robert Koleji mezunudur ve çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Pülümür’de Aşk isimli romanı 2002 senesinde tiyatro oyununa çevrilmiştir. Rahşan Ecevit gençliği boyunca sanatla ilgilenmiştir. 1946 senesinde Bülent Ecevit ile dünya evine girmiştir.

rahsan-ecevit-kimdir-mizahorg (2)

Bülent Ecevit’in annesi ressam Fatma Nazlı Ecevit ile sanat sohbetleri yapmak en sevdiği aktiviteler arasında yer almaktadır. Evlilik hayatları boyunca mutlu bir aile portresi çizen çift Türk siyasetinin önemli ailelerinden birisi olmuştur.

Eşi Bülent Ecevit’in 2006 yılında vefatından sonra adeta inzivaya çekilerek kendi halinde bir yaşam sürmüştür. 2015 yılında sıvı kaybı ve akciğer yetmezliği nedeniyle tedavi altına alınmış ve taburcu olmuştur. 17 Ocak 2020 tarihinde çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayata gözlerini yummuştur. Rahşan Ecevit kaç yaşında vefat etti sorusu 97 olarak cevaplanmaktadır.

Rahşan Ecevit cenaze töreni yoğun bir katılım ile Kocatepe Camii’nde gerçekleştirilmiş ve eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedilmiştir.

Rahşan Ecevit’in Siyasi Kimliği

Rahşan Ecevit, eşi Bülent Ecevit sayesinde Türk siyasi tarihinde ismi bilinen birisi olmuştur. Eşinin 1980 darbesi sonrasında aldığı siyaset yasağı sonrası Bülent Ecevit’in yönlendirmeleri ile Demokratik Sol Parti’yi kurmuştur. Kendisi aynı zamanda siyasetimizin önemli partisi olan DSP’nin ilk genel başkanıdır.

rahsan-ecevit-kimdir-biyografi

Bunun dışında 2010 yılında Demokratik Sol Halk Partisi’nin ikinci genel başkanı olarak seçilmiştir. Fakat Rahşan Ecevit yaşı gereği bu görevi fazla sürdürememiştir. Aynı yıl içerisinde yapılan Cumhuriyet Halk Partisi kurultayında Kemal Kılıçdaroğlu’na desteklerini belirtmiştir.

Rahşan Ecevit aynı zamanda DSP, MHP ve ANAP koalisyon hükümetinin çıkarttığı 22 Aralık 2000 tarihinde çıkartılan affın mimarı sayılmaktadır. Bu yüzden bu af Rahşan affı olarak da bilinmektedir. Ayrıca buraya tıklayarak da Ziya Selçuk’un biyografisine ulaşabilirsiniz.