Raffi Portakal

Raffi Portakal Türkiye’nin en ünlü antikacı ve müzayedecilerinden biri. Raffi Portakal adı, Türk medyasında, Rafi Portakal olarak bilinir. 1946 yılı İstanbul doğumlu olan Portakal, Şişli Mıhtirayan Okulu’nda okumuştur. Daha sonra İstanbul Üniversitesi psikoloji bölümünden mezun olmuştur.

Raffi Portakal’ın İş ve Aile Hayatı

Raffi Portakal, 1984 yılında Zuhal hanımla evlenmiştir. Bu evlilikten ek çocuğun olan, kızı Maya Portakal dünyaya gelmiştir. Raffi Portakal’ın resim sanatı uzmanı olan kardeşi Arden Portakal ise New York’ta yaşamını sürdürüyor. Mesleği kendisine ailesinden miras kalan Raffi Portakal’ın, baba tarafından dedesi, Yervant Portakal’dır. Portakal ailesinin kökleri, son Osmanlı dönemi bürokratlarından olan, Mikail Paşa’ya kadar dayanır.
1883 doğumlu olan Yervant Portakal, 1914 yılında Portakal Sanat Evi’ni kurdu. Yervant Portakal İstanbul’un Pera semtinde sanat galerisini işletmiştir. Portakal Sanat Evi, bir asırdan daha uzun süreli bir geçmişe sahiptir. Raffi Portakal’ın anne tarafından büyük dedesi ise Hagop Kourken’dir. Hagop Kourken, birçok eserin yazarıdır. 1915’te ölmüştür.
Raffi Portakal’ın babaannesi Vergine Portakal, annesi ise Manig Portakal’dır. Anne tarafı, Karadeniz şehri olan, Ordu’dandır. Raffi Portakal’ın babası Aret Portakal’da bir müzayede sanatçısıdır. Anne ve babası, Amerika’da annesi Manig Portakal bir hastanede görevli iken tanışmıştır.

Raffi Portakal’ın Kariyer Hayatı Nasıl Başladı?

Raffi Portakal, kendi sanat galerisini ilk olarak, 1973 yılında açmıştır. Osmanlı yazma eserleri ve resimlerini toplayıp satmaya başlamıştır. Osmanlı Hanedanı’nın saraylarında da çeşitli müzayedeler düzenlemiştir. Raffi Portakal, 2004 yılında Picasso tablolarının, ilk Türkiye sergisini açan kişidir. Portakal Sanat Evi, her iki yılda bir müzayede gerçekleştiriyor. Raffi Portakal aynı zamanda, İstanbul Ermeni Patrikhanesi’nin de koleksiyon küratörlüğünü yapıyor. Ayrıca kitap ve katalog da yayınlamıştır. Portakal ailesin 1914 yılından bu yana düzenlemiş olduğu müzayede ve sergiler, Türkiye’deki özel müzelerin gelişmesine katkı sağlamıştır. Raffi Portakal, ailesinden miras kalan işletmeyi, tek çocuğu olan kızı, Maya Portakal Bitargil ile işletiyor. Yazar Enis Batur, on üç bölümden oluşan, Portakal’ın Yüzyılı adlı kitabında Portakal ailesinin yüz yıllık geçmişini en ince detayları ile anlatır.