Pop Art Nedir, Pop Art, Popüler Sanat

Bir zamana damgasını vuran ve akım haline gelen Pop Art nedir? 1950’li yıllarda ortaya çıkan Pop Art hem İngiltere’de hem de Amerika Birleşik Devletleri’nde birbirinden bağımsız olarak kendini göstermeye başladı. Zamanında gündeme damga vuran pop art soyut dışavurumculuğu tepki yolu ile gösteren sanatçıları barındırıyor. Ortaya çıkış aşamasından sonra akım haline gelmeye başladı. Pop Art kültür imgelerinin dışa vurumunu sağlarken aynı zamanda hedefi ile de etkileyici bulundu. Sıradan insanların hayatını ve duygularını dışa vurmayı amaçlayan düşüncelerden biridir. Pop Art sanatı görsel etkinin yüksek olmasını amaçlamıştır. Sanatın entelektüel ve elit anlayışına karşı durduran sıradan insanların sıradan duygularını yansıtmayı hedeflemiştir.

ABD’de Pop Art

Popüler sanat olarak da bilinen Pop Art hem İngiltere’de hem de Amerika Birleşik Devletleri’nde birbirinden bağımsız olarak ortaya çıktığı. Fakat ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanmaya başladı. Gazete, dergi, radyo ve televizyonlarda Pop Art paylaşımları yapılarak yayılması sağlanmıştır. Pop Art akımı özellikleri arasında sıradan insanları konu alıyor olması insanların çok fazla dikkatini çekmiş ve 10 yıl bir akım halinde sürdürülmüştür. Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkmasından sonra iletişim aracının bol olmasından kaynaklı olarak hızlı bir yayılma gösterdi. Yayılma gösterdiği esnada Yeni Gerçekçilik olarak adlandırılmaya başlandı. Çok kısa bir süre sonra bütün insanlar Pop Art’a hâkim olmaya başladı.

İngiltere’de Pop Art

Amerika Birleşik Devletleri ile İngiltere’nin aynı anda ortaya çıkarttığı sanat akımlarından biri Pop Art oluyor. Aynı sanat akımının aynı yıllarda gerçekleşmesi çok garip karşılanan bir durumdur. İngiltere’de Pop Art’ın ön plana çıkması İngiliz ressam Richard Hamilton’un yayınladığı eseri ile meydana geldi. Daha sonra Pek çok genç ressam bu tarz resimler çizerek sanatı akım haline getirdi. Uzun süren bir akım halinde insanlar karşısına çıktı. Çok büyük bir kitle tarafından ilgi görmeyi başardı. Pop Art mimari alanda pek çok dokunuş yapmayı başardı. Günümüzde bile o dönemlere ait olan çizimler tablo halinde insanların evinde ya da ofislerinde bulunuyor. Hala var olan ilgisini kaybetmiş durumda değil.