Piraye Canan Tan Kitap Özeti

Doğan Yayınları tarafından 2009 yılında yayınlanan Piraye romanı, Canan Tan tarafından yazılmıştır. Piraye adındaki bir genç kızın tiyatrocu olma hevesi ve Nazım Hikmet’in Pirayesi’ni tanıması üzerine gelişen olaylardan oluşan romanda dramatik birçok an mevcuttur.

Piraye Kitap Özeti

Diş Hekimi babasının ısrarlarına dayanamayan Piraye, Marmara Üniversitesi’nde Diş Hekimliği Fakültesine başlar. Babası gibi edebiyat düşkünüdür ama tiyatrocu olmayı çok istiyordur. Kolejden arkadaşı Esin de Diş Hekimliği okumaktadır. Onun sayesinde Arif adındaki bir gençle tanışıp şiirleşirler ama Piraye bir şey hissetmeyince bu ilişkiyi bitirir.

Yaz tatilinde Ömer adında bir gençle arkadaşlık kuran Piraye, Ömer’in sevgililik teklifini reddeder. Okula geri döndüğünde herkesin gözdesi Nevzat ona evlilik teklifi etse de Piraye onu da nazikçe reddeder. Diş Hekimliği üçüncü sınıf öğrencisiyken aynı fakültede beşinci sınıf öğrencisi Haşim ile tanışır. Haşim Diyarbakırlı bir ağanın oğludur. Birlikte Safranbolu’yu gezmeye giderler ve bu süreçte ilişkileri artık ciddiyet kazanır. Haşim okulunu bitirir, Diyarbakır’dan gelen ailesiyle birlikte Piraye’yi isterler. Nişanlandıktan sonra da Haşim askere gitmek üzere gider.

Diyarbakırlı ağa oğluna muayene almıştır, bu Piraye’nin hoşuna gitmese de bir şekilde evlenirler. Haşim’in hayatında değişiklikler başlamıştır, Piraye her gün evde olmaktan sıkılarak muayenehaneye kocasıyla gider. Bir gün erkek bir hastayı tedavi etmesi nedeniyle Haşim’den tokat yer, bunu içine sindiremese de hasat zamanı boş evde kalan Piraye ve Nazım’ın araları düzelir.

Piraye hamile kalamamaktadır. Doktora gittiğinde kısır olduğunu öğrenir. Haşim Zühre adında bir kumayla evlenir. Piraye babasın felç olması sebebiyle İstanbul’a döner. Bir süre sonra ağrılar nedeniyle doktora gittiğinde, kısır olmadığı ortaya çıkar. Haşim haberi alır almaz Piraye’yi İskenderun’a tatile çıkartır. Birlikte olurlar.

Piraye babasının ölümüyle birlikte temelli olarak İstanbul’a göçer ve muayenehanede çalışmaya başlar. Haşim Pirayesiz yapamayıp peşinden gelir. Piraye erkek çocuğa hamiledir ama Haşimle birleşmek istemez. Haşim çok üzülür ve bir sonra ölür. Piraye doğacak çocuğunu bekliyordur.