Pera Müzesi Yakında Youtube’da

Birçok önemli sanatçının eserlerini, ülkemizde ilk defa sanatseverler ile buluşturan pera müzesi, sergilerinde yer alan bir kısım önemli seçkiyi Pera Müzesi Youtube kanalında paylaşmaya başladı.

Frida Kahlo, Fernando Botero, Rembrandt, Andy Warhol, Giorgio de Chirico ve Goya gibi önemli isimlerin eserlerinin yer aldığı dizi, Yıldız Moran ve Joan Miró ile devam edecek.

Sergiler Sanatseverler İle Dijital Ortamda Buluşuyor

Açıldığı andan bu yana önemli sanatçıları konuk eden Müze, bu sergiler ile oluşturulan bir video serisini Youtube kanalı üzerinden paylaşıyor.

Farklı dönem ve coğrafyalardan ikon haline gelmiş isimleri bir araya getiren bu videolarda, sanatçıların biyografileri ve eserleri ile ilgili bazı bilgilerin yanı sıra, üretimleri üzerinde etki oluşturan toplumsal olaylar ve sanatçıların çalışma yöntemleri gibi detaylar da bulunuyor. Bu yönüyle videolar izleyicilere keyifli bir izleme vadediyor.

Avrupanın büyük ustalarından Rembrandt, Boijmans Van Beuningen Müzesi’nde yer alan eserleriyle 2007 senesinde Pera Müzesi’nde sevenleriyle buluşmuştu. Usta sanatçının çok az bilinen desenleri, İstanbul’da tekrar gün ışığına çıktı.

Önemli İsimlere Dair Bilmek İsteyecekleriniz

Günümüzde sahip olunan estetik anlayışına farklı bir yorum getiren ve günümüzün merak uyandıran sanatçılarından biri olan, Kolombiyalı Fernando Botero; boğa güreşi, sirk, Latin Amerika ve ölüdoğa temalı eserlerini ve tarihin geçmiş ustalarından bazı uyarlamaları içeren oldukça geniş kapsamlı sergisi 2010 yılında Pera Müzesi’ne konuk olmuştu.

Videolar şimdiden Pera Müzesi’nin Youtube kanalında yayınlanmaya başladı. Dizinin sonraki bölümü olan Joan Miró 24 Mayıs tarihinde ve Yıldız Moran ise 31 Mayıs tarihinde müzenin Youtube kanalında izleyiciler ile buluşacak.