Pencereden Sinema Kültürü Tekrar Doğuyor

Çok önceki yıllarda oldukça yaygın olan pencereden sinema uygulaması corona virüs sürecinde Almanya’nın Berlin şehrinde tekrar hayat buldu.

Windowflicks Projesi Yoğun İlgi Görüyor

Almanya’nın Berlin kenti, çok uzun yıllar sonra tekrar hayat bulan Windowflicks projesi ile corona virüs salgını sebebiyle ülke genelinde sinemaların kapalı olduğu bir dönemde bina duvarlarında film gösterimleri hız kesmeden gösterilmeye devam ediyor. Windowflicks projesi organizatörleri bağımsız sinema temasıyla ülkenin bu zor durumunda dayanışma ve desteği ön plana çıkarmak amacıyla tüm film gösterimleri ücretsiz olarak sunuyor.

En sineması kavramının tekrar ortaya çıktığı bu proje ile birlikte her gün on binlerce Berlin şehrinde bulunan kişiler evlerinin balkonlarından ve bahçelerinden film izleme keyfini yaşarken ortaya dayanışma anlamında oldukça duygu dolu ve etkileyici görüntüler çıkıyor.

Tüm Mahalle Sinema Keyfinin Aynı Anda Yaşıyor

Almanya Berlin’de uygulamaya konulan Windowflicks projesi kapsamında filmlerin bina cephelerinde yayınlanmasıyla tüm mahalle bir arada sinema keyfi yaşıyor. Berlin’de cephe sineması olarak ün salan ve katılımın sürekli artış gösterdiği bu etkinlikte, yerel bir işletme tarafından filmlerden önce mahalle sakinlerine ücretsiz patlamış mısır ikramının da yapılması gözlerden kaçmıyor.

Windowflicks organizasyonu kapsamında ekipten bazı kişiler seçilen bina cephesinin karşısında ki uygun bir noktaya gelerek film projeksiyonu için tüm hazırlıkları yapıyor. Diğer ekip üyeleri de binaların çeşitli yerlerine ses sistemleri kurarak filmi tüm mahalle sakinlerinin duymasını sağlıyor. Projenin gördüğü ilgi organizasyon yetkililerini oldukça memnun ediyor