Pandemi Tedbirleri Sonrası St. Michael Kilisesi Hizmete Açılıyor

16 Mart sonrası ülkemizde de görülmeye başlayan covid-19 salgını sebebiyle bazı tedbirler alınmış ve tüm ülke bu tedbirlere uymak zorunda kalmıştı. Alınan tedbirler arasında insan trafiğinin yoğun olduğu alanlarda ziyaretler kısıtlanmıştı. Trabzon İlinde yer alan pek çok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği st. michael kilisesi de bu kısıtlı alanlar arasında yer almıştı.

Restore Edildi

700 yıllık bir tarihe sahip olan kilise de 2018 yılından bu yana restorasyon çalışmaları başlamış pandemi sürecinde restorasyon çalışmaları tamamlanmıştı.

Akçaabat sınırları içerisinde kalan kilise Belediye Başkanlığı tarafından aslına sadık kalınarak restorasyon edilmeye başlanmış ve restorasyon çalışmalarını Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim yakından takip etmişti.

Osman Nuri Ekim çalışmaların başarılı şekilde bitirilme aşamasına geldiğini pandemi sürecinin sonlandırılması sonrası St Micheal Kilisesinin ziyaretçilere açılacağını basına verdiği demeçte açıkladı.

Hem tarihi hem inanç turizmi açısından önemli bir kilise olduğuna vurgu yapan Başkan Kilisenin sanat galerisi veya günlük etkinliklere ev sahipliği yapılmasını planladıklarını böylelikle de turist çekme anlamında ilçeye değer kazanç getirmesini hedeflediklerini belirtti.

Kilisenin Tarihi

1332 yılında Selçuklular ile Komninoslar arasında yapılan savaş sonucunu kazanmaları sonrası yapılmıştır. Tarihte belli bir süre ev olarak ta kullanılan kilisenin ilk restorasyonu Rumlar tarafından 1846 yılında yapılmış kilise yığma şeklinde kesme ve moloz taş kullanılarak inşa edilmiştir.