blank

Osman Hamdi Bey Araştırmaları Çevrimiçi Gezilebiliyor

Abone Ol 

Osman Hamdi bey araştırmaları çevrimiçi gezilebiliyor. Sabancı Müzesi’nde yer alan Osman Hamdi Bey’e ait olan 6 tablonun analiz çalışmaları 2016 yılından beri yapılıyor. Sanatı koruma projesine bağlı olarak yapılan araştırma çalışmaları google arts culture uygulamasında erişime açıldı. Bu sayede tabloları ve analizleri incelemek isteyenler çevrimiçi gezip inceleyebilecekler.

Tablolar 2018 Yılından Beri Müzede Sergileniyor

Osmanlının ünlü ressamlarından birisi olan Osman Hamdi Bey’in tabloları 2018 yılından beri Atlı Köşk’te hazırlanan sergi sayesinde gezilebiliyor. Yapılan araştırmalar Türkçe ve İngilizce gezme seçenekleri bulunan Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey isimli sergiyi de kapsıyor. Araştırmada ünlü ressama dair olduğu düşünülen eserlerin malzeme ve teknik bilgileri yer alıyor. Ayrıca sanatçının eserleri meraklılarınca daha yakından görülüp tanınabiliyor.blank

Araştırmalar İçin Bilim Komitesi

Ressamın yapmış olduğu tabloların araştırılması için oluşturulan bir bilim komitesi bulunuyor. Bu komitede Lynn Lee, Hüma Arslan, Feray Bakan, Meltem Sezen, Nurçin Özgörüş ve Mehmet Ali Gülgön bulunuyor. Projenin danışmanlığını ise Filiz Kuvvetli üstleniyor. Yapılan araştırmada tabloların restorasyon detayları ve boya detayları x ışını görüntüleme tekniklerinin kullanıldığı ifade ediliyor.

Ayrıca ressamın tabloları yaparken kullandığı malzemeler, eskiz çalışmaları, renkler ve boya katmanlarının incelemesinin yapıldığı biliniyor. Osmanlı’nın ünlü ressamı tarafından yapılan tablolara dair detayları merak edenler google arts and culture platformu üzerinden Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey bölümüne giriş yaparak inceleyebiliyorlar.

The following two tabs change content below.
blank

Hakkı TUTAR

Hakkı Tutar - Yazar, Eğitmen ve Sporcu. Mizah.org'da Sorumlu Editör.
Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir