Orhan Gazi Hamamı Restore Edildi

Temizlik İslam dininin temel olguları arasında yer almış ve Müslüman bir yapıya sahip olan Osmanlı İmparatorluğu’da temizlik babında hamamlara önem vermişti. Osmanlı imparatorluğu’nun başkenti olan Bursa ili İznik ilçesinde 600 yıllık tarihi niteliğe sahip orhan gazi hamamı aslına uygun restore edilerek tarihten günümüze ayakta kalmayı başaran yapıtlar arasında yer almayı hak ediyor.

Kültürel Zenginliğimizin Sembolü

Kaderine terk edilmiş olan hamam kimsesizlerin ve evsizlerin yeri olarak kullanılmaktadır. Orhan Gazi tarafından 13. asırda yapıldığı bilinen hamam gün ışığına 1964 yılında arkeolog çalışmalar yapan Profesör Oktay Aslanapa tarafından atıl şekilde çıkarılmış ve o günden bu yana yine yalnızlığa bırakılmıştır. Yenikapı Surlarının dışında, kilise kalıntıları üzerinde yapılan hamam geniş blok mermerlerden inşa edilmiş. Hamam çevresinde cami, külhan, cehennemlik ve su deposu da bulunmaktadır. Tek kubbeli olan hamam Bursa’nın işgali döneminde Orhan Gazi tarafından askerlerinin konaklaması aşamasında yaptırılmıştı.

Tarihte Bursa İznik’in önemi tüm dünya tarafından bilinirken tarihi bir değer olarak uzun yıllar önce bulunan bu hamam halen atıl durumda ve içler acısı.

Bu görüşleri basınla paylaşan Sanat tarihçisi Doğan Özgün Kolaç hamamın halinin içler acısı olduğunu, çöplük haline geldiğini ve bir an önce hamamın kültürel değeri açısından restore edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.Biran önce yetkililerin bu bölgeyi sit alanı ilan etmesi ve gereken restorasyon çalışmalarına başlanması temenni edilmektedir. Bu alanda çalışmaların desteklenmesi gerekir.