Ünlü Karikatürist Oğuz Aral Kimdir?

040220191223488724109_2-41

Oğuz Aral kaç yaşında? Oğuz Aral kimdir? sorusu son zamanlarda internette çok sık aranan sanatçılarımızdan birisi oldu. Özellikle de Utanmaz Adam ve Avanak Avni tiplemeleri ile ünlenmiş olan Oğuz Aral’ın hayat hikayesi ve hakkında en çok merak edilenleri bu içeriğimizde sizler için derledik. Oğuz Aral’ın 73 yılında çizmeye başladığı Avanak Avni’nin serüveni Türkiye sınırlarını hızla aşıp Güney Afrika’da yaşanan ırkçı olaylara karşı sembol oluştururken Meksika’da ABD karşıtı grupların da birer sembolü haline gelmişti. İşte ünlü karikatürist Oğuz Aral hakkında merak edilen her şey…

pandomimci-ve-yonetmen-tarafi

Oğuz Aral Kimdir?

Oğuz Aral’ın hayat hikayesini son zamanlarda sıkça merak edilen konular arasında görmemiz mümkün. Bu içeriğimizde size ünlü karikatüristin hayatını anlatmaya gayret edeceğiz. 1973 yılında ilk çizgisini attığı Avanak Avni’nin maceraları, Meksika’da ve Güney Afrika’da karşıt grupların sembolü hâline gelmişti.

1936 doğumlu olan İstanbul Silivri’de Mediha ve İsmail Aral çiftinin üç çocuğundan en büyüğü olarak hayata gözlerini açmıştır. Babası olan İsmail Aral’ı 9 yaşında kaybeden Oğuz Aral, üç kardeşi ve annesi ile birlikte İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki evlerine yerleştiler. Oğuz Aral, Güzin Aral ve ağabeyi gibi karikatürist olan Tekin Aral’ın kardeşidir.

Davutpaşa Lisesi’nde lise öğrenimini bitirdikten sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin üçüncü sınıfından ayrıldı ve 1950’den sonra o zamanlara damgasını vurmuş olan Marko Paşa, Dolmuş gibi çeşitli gazete ve dergilerde usanmadan karikatür çizmeye başladı. Çok çalışkandı, 17 yaşına geldiğinde dönemin en büyük yayıncılığını yapan mizah dergisi olan Akbaba’da profesyonel olarak karikatürist olarak çalışmaya başladı. Bu büyük başarının ardından 1958 yılında pandomim tiyatrosu ile başlayan tiyatro aşkı, Oğuz Aral’ın yazarlığını yaptığı Huysuz İhtiyar isimli oyun yıllar boyu sahnede kaldı.

Türkiye’de “karikatürist” denince akla gelen ilk isim olan Oğuz Aral’ın ve çizdiği mükemmel çizgileri ile Avanak Avni’nin, Kadıköy Belediyesi tarafından yaptırılmış olan heykelleri karşılıklı duruyor. Kadıköy Belediyesi’ni bu konuda tebrik etmek gerekiyor.

Karikatürist Aral’ın, Gırgır Dergisi’nde çalıştığı Rıza Külegeç isimli çocuktan esinlendiği ve yaratmış olduğu Avanak Avni karakteri, Kadıköy Hasanpaşa’da hem Kadıköy Karikatür Evi’ni gösterirken hem de Kadıköy ilçesine gelenleri karşılıyor.

bir-diger-bize-kazandirdigi-dergi-avni

Tipik bir gecekondu mahallesi çocuğu olan, Leyla’ya deliler gibi aşık olan ve sürekli Deve Dilaver’den dayak yiyen Avni, parmağı ile Kadıköy Belediyesi tarafından geçtiğimiz senelerde hizmete açılmış Karikatür Evi’ni gösteriyor.

Sonrasında ise 72 yılında dönemin en iyi mizah dergilerinden olacak Gırgır’ı kurdu. Gırgır dergisi el değişti ve 89 yıllarının sonunda “Avni” isimli dergi çıkardı. 1996 yılına kadar “Avni” isimli mizah dergisi çıkarmaya devam etti. Latif Demirci, Mehmet Çağçağ, Gani Müjde gibi usta yazarlarımız da Oğuz Aral’ın yönettiği ve kuruculuğunu üstlendiği Gırgır dergisinde yetişti. Sonrasında dergi kapandı. Avni’nin de kapanmasının ardından Hürriyet Gazetesi’ne geçen Oğuz Aral, vefatına kadar bu gazetede karikatürler çizmeye ve yazılar yazmaya başladı.

Oğuz Aral’ın Evlilikleri: İlk evliliği Sevil Güner hanımefendi ile 1956 yılında gerçekleşti. 1964 yılında ise boşandılar. İkinci evliliği olan Tolga Tiğin hanımefendi ile 1964 yılında evlendi. Tiğin ile beraberliği Oğuz Aral’ın vefatına dek sürdü.

Vefatı herkesi derinden üzdü

Huysuz ihtiyar, Keşanlı Ali destanı gibi ünlü tiyatro oyunlarını da yöneten Aral, 26 Temmuz 2004 yılında haftalık tatile gitti. Gitmiş olduğu Bodrum tatilinde kalp krizi geçirerek 68 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ölümünden sonra 2005 yılında İstanbul Cihangir Parkı’na heykeli dikilen Aral’ın mezarlığı Zincirlikuyu’dadır. Vefatı ile sevenlerini derinden üzen Aral, mizah ve karikatür denince akla gelen ilk isimlerden birisi olmuş ve bu şekilde olmaya devam edecektir.