NFT token ile alınan komik ve garip şeyler

nft-nedir

NFT ile Alınan Garip Şeyler

Hayatımıza kripto para gibi sinsi sinsi giren ve bir anda milyon dolarlık bir piyasa yaratan sistemden bahsedeceğiz: NFT. Bu da yetmezmiş gibi çok ama çok zengin olup paralarını saçacak yer arayan milyarderlerin, ter kokulu formaya bir milyon dolar vermesini züğürt çenemizi yora yora anlatacağız. Ama önce NFT’nin ne olduğunu bilmeyenler için kültürlenme hayrı yapıyoruz.

NFT NEDİR?

Non-Fungible Token kısaltması olan NFT, eşsiz dijital varlıklar yaratılmasını sağlayan bir uygulama. Bir nevi imza gibi düşünürsek, asla taklit edilemeyen ve sadece sana ait bir olan bir imzadan bahsediyoruz. Şimdi tabii akıllarda “Zaten imza taklit mi ediliyor” diye bir soru geliyor. Evet, bırak imzayı yüz yılık tarihi eserler kopyalanıp değerinden kat be kat fazlasına satılıyor. NFT’yi de bu kadar önemli kılan şey tam olarak bu oluyor.

Elbette NFT dijital imza ve sanal “eserler” için geçerli bir uygulama. Twitter gibi kimin tweeti kimin floodunda durumu olmasın diye yapılmış diyebiliriz. Teknik konuya da girersek NFT’lerin blok zinciri teknolojisini kullandığını söyleyebiliriz. Ethereum standartlarında geliştirilen NFT, ETC’den farklı olarak ERC-721 ve ERC-1155 standartlarındaki blok zinciri kullanıyor.

NFT Sayesinde 2017 Senesinden Bu Yana 174 Milyon Dolar Para Döndü

2017 yılından bu yanan 174 milyon doların üstünde bir ticaret hacmi NFT tarafından oluşturuldu. Neredeyse üç Afrika devletinin toplam gelirinden daha fazla olan bu para ile neler alındı acaba? Gel bakalım.

JACK DORSEY İLK TWEET

Ciddi bir Bitcoinsever olan Jack Dorsey, NFT’yi en etkili kullanan isim. Twitter’in CEO’su Dorsey, 2006’da attığı ilk Twitter’ı tam 2,5 milyon dolara sattı. Twitter’ı satan ise Sina Estavi adındaki bir milyoner. Estavi, bu “eserin” Mona Lisa’dan daha değerli olacağı ve ileride milyon dolarlara satılacağı konusuna kendisini bayağı inandırmış.  İşin en tatlı tarafı ise Sina Estavi’nin “Aslen Türk’üm” diyerek bizi As Bayrakları As moduna sokması. Teşekkürler Sina!

Kırmızı Gül hem de Gonca

NFT görsel galeriKevin Abosch, siyah fon üzerine kırmızı gonca güllü bir fotoğraf çekiyor, adına da The Forever Rose diyor. Birisinin evinde görsek “keko” diyeceğimiz bu resim şu an tam 1 milyon dolar ediyor. Bir de danaya girer gibi bu resme 10 kişi girmiş. Yani eser 10 ayrı kişiye ait ve kişiler eğer isterse onda birini satabilecek.

 

Şapkalı Erkek Maymun

Dünyanın en pahalı üçüncü CryptoPunk (koleksiyonluk kripto sanat eseri) satışı, şapkalı bir erkeğe gidiyor. Bu şapkalı erkek gördüğünüz gibi sadece şapkalı bir erkek. Ama kendisinin değeri tam 1,54 milyon dolar. 1,54 milyon eder mi bilmiyoruz ama bu özgün bir Linux yazılımı imiş.

 

 

Everydays: The First 5000 Days

İlginç; ilginç olduğu kadar pahalı ve bir daha ilginç bir NFT koleksiyonu var sırada. Asıl adı Mike Winkelmann olan ama Beeple olarak tanınan sanatçı, bu eserini 66 milyon dolara sattı. Beeple, koskoca sanat tarihinde, yaşayan sanatçılar arasında eserini en pahalı fiyata satan üçüncü kişi oldu. Bu arada eser JPEG formatında…

Crossroads

66 milyon doların ufkunu açtığı Beeple abimiz, Crossroad adlı eserini 6,6 milyon dolara sattı. Burada Trump görüyoruz ve üstünde bir Twitter kuşu kondurulmuş. Zaten siyasi göndermeler yapması ile tanınan Beeple, sadece Trump’a değil Clinton başta olmak üzere diğer siyasetçilere de ağzının payını veriyor.

NFT, hala devam eden kendi müzayedesini oluşturan bir varlık. Ancak, aklı başında pek çok insan bu konuda “Acaba bu da zenginlerin parasını aklamak için kullandığı” şeylerden mi diye soruyor. Çünkü gerçekten Afrika kıtasını açlıktan kurtaracak kadar büyük meblağların olduğu NFT’de satılan şeylere “eser” demek mümkün mü?

NFT ürünleri nasıl mint edilir ve nasıl alınır satılır ?

Bu görseller ethereum, solana ve diğer blockhain ağlarında token olarak akıllı sözleşmelerde tekil olarak kayıt altına alınmakta ve aşağıdaki bağlantılardan ethereum ve solana ağında bulunan ve nft kolleksiyonlarının satışlarına hazırlanan siteden görebilirsiniz.

Ethereum nft için projeler burada listeniyor.
https://rarity.tools/upcoming/
Ethereum  nft alım ve satım için;
https://opensea.io/
Solana nft alım satım ve yeni nft kolleksiyonlar için;
https://solanart.io/