Nevra Metin Serezli Çifti Kimdir?

nevra-metin-serezli-mizahorg (1)

Nevra Metin Serezli çifti Türk tiyatro sanatına büyük emekler vermiş bir sanatçı çifttir. Çift sanat ile dolu dolu yıllar geçirmişlerdir. Halen daha oynadıkları tiyatro oyunları ve sinema filmleri sanatseverlerin dillerinden düşmemektedir. Nevra ve Metin Serezli çifti beraber sayısız tiyatro oyununda izleyiciler tarafından alkış tufanına tutulmuşlardır.

1968 yılında dünya evine giren Nevra Metin Serezli çifti, bu evlilikten Murat Serezli ve Selim Serezli isimli iki erkek çocuk sahibi olmuşlardır. Murat Serezli halen daha çeşitli film ve dizilerde oyunculuk kariyerine devam etmektedir.

Metin Serezli Kimdir?

Metin Serezli 12 Ocak 1934 tarihinde dünyaya gelmiştir. Doğum yeri İstanbul’dur. Hukuk, gazetecilik ve edebiyat eğitimi almıştır. 1954 yılında İstanbul Üniversitesi’nde amatör olarak tiyatro kariyerine başlamıştır. İlk profesyonel oyunu Papaz Kaçtı isimli oyundur.

nevra-metin-serezli-mizahorg (2)

Metin Serezli’nin en büyük başarılarından birisi ise 1955 yılında Boş Beşik isimli filmle ödül kazanması olmuştur. Bunun dışında tiyatro sanatında önemli ödüller olan Avni Dilligil, Afife Jale, İsmail Dümbüllü gibi ödüllerinde sahibidir.

Kariyeri boyunca 69 farklı oyunda oynayıp, 28 oyun ve 5 müzikal yönetmiştir. Ayrıca 200’den fazla radyo oyununda yönetmenlik ve oyunculuk yapmıştır. En parlak dönemini Olacak O Kadar isimli televizyon programı sayesinde yaşamıştır.

2013 yılında tedavi gördüğü akciğer kanseri hastalığı nedeniyle hayata gözlerini yummuştur. Metin Serezli kaç yaşında öldü sorusunu ise 79 olarak cevaplamak doğru olacaktır.

Nevra Serezli Kimdir?

9 Ağustos 1944 Ankara doğumludur. Fakat Nevra Serezli 1 yaşına gelmeden aile Ankara’dan İstanbul’a taşınmıştır. İstanbul’da Amerikan Kız Koleji’nde tiyatro alanında yıldızı parlayan isimler arasına girmiştir.

22 yaşına geldiğinde Dormen Tiyatrosu içerisinde rol aldığı Cengizhan’ın Bisikleti isimle oyunla tiyatro otoritelerinin dikkatini çekmiştir. İtalya ve İngiltere’de çeşitli tiyatro festivallerine katılmıştır. 1971 yılında Altan Erbulak, Füsun Erbulak ve Metin Serezli ile beraber Çevre Tiyatrosu’nu kurdular. Bu yıllarda Nevra Metin Serezli beraber oynadıkları Hisseli Harikalar Kumpanyası dönemin en çok izlenen oyunları arasında yer almıştır.

Usta oyuncu tiyatro oyunlarının yanı sıra pek çok dizi ve filmde önemli rollerin üstesinden başarı ile kalkmıştır.