Napolyon’un Gerçek Yüzü Sanal Ortamda Oluşturuldu

Hollandalı ve fotoğrafçı Bas Uterwijk, yapay zekanın yardımı ile Fransız İmparator Napolyon Bonaparte’ a ait gerçeğe çok yakın olan portresini yaptı . Fransız İmparator Napolyon Bonaparte’ nin resmini bıgün kadar Horace Vernet, Jacques Louis-David ve Vasiliy Vereşagin gibi bir çok ressam yapmış ve ölümsüzleştirmişti fakat büyük ihtimalle hiçbir tablo Hollandalı fotoğrafçı Bas Uterwijk tarafından yapılan tablo kadar gerçekçi olmamıştır. Napolyon’un gerçek yüzü bir çok resmin birleşimidir.

Bir Çok Tablonun Birleşimi

‘Ganbrood’ takma ismi ile bilinen Hollandalı ünlü sanatçı, 1804-1814 arasında kendisini Fransa İmparatoru olarak ilan eden ve bütün dünyayı hükmü altına almaya çalışan Napolyon’un gerçek portesini Art Breeder’ın bir çok tablosunu toplayıp bir araya getirerek oluşturduğunu belirtti.

Sputnik’in yapmış olduğu habere göre fotoğraf sanatçısı Uterwijk, Art Breeder adında ki yazılım yardımıyla 19. Yüzyıl başlarına damga vuran Napolyon’a ait portreyi fotoğraf kalitesi ile tekrar yarattı. Napolyon adına yapılan bir çok resmin aksine bu yapıt çok daha gerçeğe yakındır.

Tablonun sahibi olan fotoğrafçı kullandığı yazılım ile giysi yaratamayacağı için farklı bir resimden kıyafet alıntısı yapmış. Jacques-Louis David Fransız neoklasik dönemine ait ressam olarak bilinir. Uterwijk yarattığı tablodaki koyafetleri Jacques-Louis David’e ait olan bir resimden aldığını itiraf etmiştir. Bas Uterwijk yaptığı tablonun diğer ressamlardan çok daha gerçekçi olduğunu ispatlamış ve oldukça rağbet görmüştür.