Müzik Ruhun Gıdası Mıdır?

Müzik Ruhun Gıdasıdır (1)

Stres ve Duygularımızı Yönetmek İçin Müziği Nasıl Kullanıyoruz ?

Müzik dinlemek, stresimizi ve duygularımızı yönetmenin en yaygın yollarından biridir.

İşyerinde geçen uzun bir günün ardından yorgun hissettiğimizde, çoğumuz geri dönerek, gözlerimizi kapatarak ve kulaklıklarımızı takıp gevşemeyi severiz. Ya da bir erkek arkadaşı veya kız arkadaşı ile ateşli bir tartışmadan sonra üzüldüğümüzde, bizi öfke veya üzüntümüzden uzaklaştırmak için canlandırıcı bazı melodiler dinleyebiliriz. Bunlar, psikolojimizi geliştirmek için müziği kullanma yollarımızdan sadece birkaçı. Ve giderek daha fazla araştırma, müziğin günlük yaşamımızda çok olumlu bir işleve hizmet edebileceğini göstermeye başlıyor.

Müzik ve stres

Yapılan araştırmalara göre günlük yaşamlarında stresli bir dönemden sonra müzik dinleyen katılımcıların, müzik dinlemeyen kişilere göre daha iyi hissettiklerini ortaya koyuyor. Aynı araştırmacı ekibi tarafından yapılan bir başka çalışmada, müzik dinlemenin, stres yaşadığımızda yaygın olarak salınan bir hormon olan uzun süreli kortizol seviyelerini azaltmanın etkili bir yolu olduğu bulundu. Bu, müzik dinlemenin zihinsel sağlığımız üzerinde gerçek bir biyolojik etkiye sahip olabileceğini düşündürmektedir. Müzik dinlemek sanat terapisinin büyük bir parçası olabilir ve bu yeni çalışmalar müziğin stres ve kaygımız üzerindeki faydalarını gösteren artan bir araştırma grubuyla tutarlıdır.

İlgili diğer birkaç çalışmayı not etmek için:  yapılan bir araştırma da müziğin kanser hastalarındaki kaygıyı azalttığını ve  müziğin kalp hastalığı hastalarındaki stresi azalttığını buldu. Müzik kesinlikle stres veya anksiyete bozuklukları için bir tedavi olmamasına rağmen, günlük stresle savaşmanın değerli bir yolu olabilir.

Müzik Ruhun Gıdasıdır (2)


Müzik ve duygular

Araştırmacılara göre, duygularımızı daha iyi yönetmek için müzik dinlemenin birkaç yolu var:

  • Eğlence– olumlu bir ruh hali korumak veya olumlu duygular uyandırmak için müzik dinlemek.
  • Canlanma– dinlenmek veya enerji almak için müzik dinlemek.
  • Önemsememek– istenmeyen bir şeyi unutmak için müzik dinlemek.
  • Deşarj– öfke gibi bir duygu bırakmak için müzik dinlemek.
  • Güçlü Duyum– duyularımızı yeni şekillerde uyarmak için müzik dinlemek.
  • Zihinsel çalışma– ilham almak veya yeni fikirler edinmek için müzik dinlemek.

Bunların hepsi, duygularımızı düzenlemek ve olumlu yönde kanalize etmek için müzik dinleyebileceğimiz farklı yolların örnekleridir.

Başka bir çalışmada araştırmacılar 200’den fazla katılımcının kendi bildirdiği bölümlerini inceledi. Bildirilen 2,297 bölümden yaklaşık% 30’u müzikle ilgiliydi. Aslında müzik dinlemek en sık bildirilen ana faaliyetlerden biriydi ve “yemek” ve “diğer etkinlikler” idi. Ve müzikle ilgili deneyimlerden, bireylerin% 67’si müzik dinlemenin duygularını değiştirdiğini bildirdi. Bu duyguların çoğunun olumlu yönde değiştiği bildirildi.

Araştırmacılar, bu etkinin, insanlar başkaları tarafından seçilen müzikleri dinlemek yerine kendi tercih ettikleri müzik stillerini dinlemeyi seçtiğinde daha güçlü olduğunu buldular. Bununla birlikte, bazı kişilerin müziğin kendileri için ne yapmasını istediklerine bağlı olarak farklı müzik türleri seçebileceğini akılda tutmak önemlidir.


Müzik ve sağlık

Araştırmalara göre , stres ve zayıflamış bağışıklık sistemi gibi fiziksel belirtiler arasında güçlü bir ilişki ve virüslere, hastalıklara daha fazla yatkınlık olduğu açık. Çünkü stres vücudumuzun enerjisi ve kaynakları için çok etkilidir. Bir çalışma , yatıştırıcı müziğin parasempatik sinir sistemini (sinir sistemimizin “dinlenme ve sindirme” kısmı) harekete geçirmeye yardımcı olabileceğini buldu. Bu, hayati organlara kan akışını arttırırken kan basıncında ve kalp atış hızında azalmaya yol açar. Diğer çalışmalar, hoş müziğin fiziksel ağrı ve rahatsızlık hissini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir Kısacası, müzik bedenlerimizi rahatlatmak ve onları daha huzurlu ve gençleştirici bir duruma sokmak için harika bir yol olabilir. Bunlar, günlük yaşamınız boyunca müziği farklı şekillerde kullanabilmeniz için bazı önerilerdir. Önerilerimden bazıları size uymayabilir, ancak her kategoride ne için gittiğime dair genel bir fikir edinmelisiniz. Henüz yapmadıysanız, müziği gününüze daha fazla entegre etmeyi deneyin ve bunun yaşamınızın ve refahınızın çeşitli yönlerini ne kadar geliştirdiğini görün.