Motivasyon Başarının En Önemli Adımı

Motivasyon Başarının En Önemli Adımı

Düşüncelerimizin gerçekleştiğine ve evrenin bir kişiyi en çok düşündüğü gerçeklikle olumlu bir şekilde ödüllendirdiğine inanılıyor. Bu ifadeye göre, başarı ve çalışma için güçlü bir öz motivasyon, üretken büyümenin en önemli koşuludur. Aksi takdirde, kendini gerçekleştiremezsin. Bu nedenle, ulaşılamaz olanı nasıl başaracağınızı ve kendinize nasıl inanacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Kendinizi Nasıl Doğru Şekilde Motive Edeceğinize Dair İpuçları

Doğru motivasyon, hedeflerinize ulaşma yolunda başarının anahtarıdır. Bu tavsiyelere uyun ve sonuç çok uzun sürmeyecek.

Motivasyon İçin Hedefinizi Oluşturun Ve Takip Edin

Kendi hedeflerinizi belirlemeniz neden önemlidir? Çünkü aksi takdirde, diğer insanların özlemleri tarafından yönetilme olasılığı yüksektir. Çoğu zaman insanlar ebeveynlerinin, arkadaşlarının, meslektaşlarının kurallarına uyduklarını fark etmezler. Bir arabaya, daireye, aileye ve çocuklara ihtiyacınız var, ama kim? Yolculuğa çıkmak, şarkı kaydetmek, iş kurmak istiyorsanız bu alanlarda bir uygulama planı yapmanız gerekir. Kabul edilen beklentileri karşılamak doğru bir karar değildir.

Başarıya ulaşmak çok belirsiz bir mecazi hedeftir. Tam olarak neye ulaşılması gerektiği konusunda çok net ve gerçekçi olmalısınız. Tabii ki, “Arçelik’in başkanı olmak”, “İş Bankasının başına geçmek” mükemmel hedefler. Ancak %100 olasılıkla hayal olarak kalacaklar. Arzuların gerçek olasılıklarla karşılaştırılması gerekir, aksi takdirde kaçınılmaz başarısızlıklar dizisi öz saygıyı düşürür ve kendini gerçekleştirme arzusunu caydırır.

Motivasyon Başarının En Önemli Adımı

Yakın Gelecek İçin Bir Plan Yapın

Başarılı bir yaşam için motivasyon, bir hedefe ulaşmak için temeldir, ancak çaba sarf etmek de önemlidir. Hayata sıfırdan başlamak istiyorsanız, aşamalar halinde planlamanız gerekir. Bir seferde her şeyi elden geçirmeye çalışmayın. Sonraki gün için bir programla başlayın. Bu size ne yapacağınız ve nasıl yapılacağı hakkında ayrıntılı bir fikir verecektir. Gelecekte sonuçları kaydedebilecek ve görevlerin ayarını ayarlayabileceksiniz.

İnsanların Sana Söylediklerini Dinleme

“Profesyonellerin tavsiyelerini dinleme” pozisyonu çok yaygındır. Ancak, tüm faaliyet alanlarında önde gelen uzmanların görüşlerine koşulsuz olarak güvenmeye değer mi? Parlak statülerini hesaba katmazsanız, onlar sadece kıskançlık duyabilecek insanlardır.

Başkalarının Başarı Öykülerini Okuyun

Kilo vermek istiyorsanız, istenen sonucu elde etmek ve motivasyon için ne kadar çalıştıklarını anlatanlarla ilgili hikayeler okumalısınız. 100 kilodan 70 kiloya ulaşmak için tecrübeli beslenme uzmanlarıyla yemek planı hazırlayarak meşakkatli egzersizlere ne kadar zaman harcadınız, aynı şey hayatın başka herhangi bir alanında da, iş, kariyer, aşk. Yalnızca bu tür deneyimleri değerlendirin, analiz edin ve özümseyin. Sonuçta, bunlar gerçekten başarı için motive olmuş kişilerdir. Ekrandan ışıl ışıl gülümseyen yıldızlara dikkat etmek, bir hafta içinde zarif bir geyik haline dönüşebilen mucizevi haplar sunmak büyük bir hata.

Hedeflerinizi Planlayın

Hedeflere ulaşmak için bir zaman çizelgesi çok faydalı bir motivasyon aracı olacaktır. Bununla birlikte, sonuçları izlemek ve başarısızlık nedenlerini analiz etmek uygun olacaktır. Tuhaflığı, önde gelen arzunun listenin başında yer alması, ardından geri kalanların birbirine bağlı olması gerçeğinde yatmaktadır. Örneğin güzel bir ev inşa etmek istediğinizi varsayalım. Bu, yaşam koşullarınızı iyileştirmek ve başkalarına ne kadar harika olduğunuzu göstermek istediğiniz anlamına gelir.