Momo Michael Ende Kitap Özeti

Momo romanı Michael Ende tarafından 1973 yılında yayınlanmıştır. Fantastik öğeler bulunana bulunduran Momo romanı Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü almıştır. Pek çok kez beyazperdeye uyarlanan Momo romanı, Dünya’da birçok dile çevrilmiş ve 7.5 milyondan fazla satış oranına erişmiştir.

Momo Kitabı Özeti

Yıkılmış, harap hale dönmüş bir amfitiyatro ağaçların arasında unutulmuştur. Çevre halkı dışında orada yıkılmış amfitiyatro olduğunu kimse hatırlamamaktadır. Devlet tarafından koruma alınmaya amfitiyatro hakkında bölgede söylentiler çıkmaya başlar. Amfitiyatronun içerisinde bir kız çocuğunun yaşadığı dilden dile yayılır. Adının Momo olduğu söylenilen kızın yaşı hakkında bilgi yoktur. Üstü başı, saçları kir içindeki kızla konuşmak için bölge halkı amfitiyatroya gider. Momo halkın onu kovacağını düşünerek konuşmamakta direnir. Sonrasında bölgedeki insanların iyi niyetli olduğunu anlar ve konuşmaya başlar.

Bölgedekiler Momo’nun yalnızlığına üzülür ama kimse evlatlık almaya cesaret edemez. Onun yerine amfitiyatroyu güzelleştirmeye ve orayı Momo’nun evi yapmaya karar verirler. Momo hem halkla hem de halkın çocuklarıyla çok iyi anlaşmaktadır. Momo’nun Gigi ve Beppo adında iki yakın arkadaşı vardır. Gigi hayal alemlerine dalmayı seven, çok zengin olmayı amaçlayan yakışıklı biridir. Bölgeye gelen turistlere rehberlik yapar ve hikayeler anlatır. Gigi, Momo geldiğinden beri ondan hikayeleri nasıl daha iyi anlatacağını öğrenmektedir. Beppo ise çöpçülükle geçinen biridir. Kelimelere ve anlamlara düşkünlüğüyle tanınır ve halk tarafından alay konusu olur. Çünkü sorulan sorulara bazen bir günde anca yanıt vermektedir.

Bir süre sonra bölgede duman adamlar ismi verilen kimseler belirmeye başlar. İnsanların her işi hızlı yapmalarını isteyen bu adamlar zamanla beslenmektedir. Zaman ve sigarayla kendilerini doyuran duman adamlar, dünyadaki insanlığın sonunu getirmeyi amaçlarlar. Momo bu hain planı deşifre etmek için herkese bunu duyurmak ister ama insanlar artık o kadar yoğundur ki Momo’nun yanına çocuklar bile uğramıyordur.

Momo yeni edindiği Kassiopeia adındaki kaplumbağa ile yürüyüşe çıkar. Kaplumbağanın olacak olayları yarım saat öncesinden görme gibi bir yetisi vardır. Bu sayede Momo’yu duman adamların elinden kurtararak Zaman Bekçisi Hora Usta’ya götürür. Hora Usta zaman çiçeği adındaki bir bitkiyi Momo’ya verir ve duman adamların inine götür der. Momo zorlansa da duman adamların inine bitkiyi götürür ve duman adamların sonu gelir. Bölge eski haline geri döner.