Mobil Oyunlar Neden Bu Kadar Tutuldu?

Mobil Oyunlar Neden Bu Kadar Tutuldu?

Mobil oyunlar neden bu kadar tutuldu? Akıllı cihazlarla birlikte hızla gelişim gösteren mobil işletim sistemleri, oyun dünyasında da yeni bir devrin açılmasını sağladılar. Mobil oyun sektörü diye bir sektör oluştu ve bir anda milyonlarca aktif oyuncuya sahip olan oyunlar gördük. Ki bu oyunların birçoğu arkasında büyük yatırım desteği olan, gelişmiş grafiklere sahip oyunlar değildi. Sadece bir kişinin, kısa sürede geliştirdiği bir oyun bile bir anda fırtına yaratabildi. Peki mobil oyunlar neden, nasıl bu kadar tutuldu?

Mobil Oyunlar

Her ne kadar gelişmiş grafiklere sahip olan birçok oyun mobil cihazlar için geliştirilmiş de olsa mobil oyunlarla birlikte daha basit oyunlara yönelim gösterdik. Kısa süreli boşluklarımızda telefonumuzu çıkarıp oynayabildiğimiz, bu zamanları zevkli şekilde değerlendirebildiğimiz oyunlarla karşılaştık. Beklentilerimiz artık 3 boyutlu, yüksek grafik performansı isteyen oyunlar olmadı. 2 boyutlu, basit, anlaşılması ve oynanması kolay oyunlara yöneldik. Beklentilerimiz bu yönde olunca bu oyunların piyasaya sürülmesi geliştiriciler için de çok daha kolay oldu. Bir geliştirici tek başına, arkasında büyük bir destek olmadan bile bir oyunu bizlere sunabildi. Bu durum da bize oyun çeşitliliği olarak döndü.

Ücretsiz Oyun Devri

Mobil oyunlarla birlikte ücretsiz oyunlarla da tanışmış olduk. Geliştiriciler piyasaya ücretsiz oyunlar sunmaya başladılar. Piyasada yer alan istediğimiz birçok oyunu kolaylıkla indirip ücretsiz olarak oynayabiliyoruz. Geliştiriciler gelirlerini ise oyun içi satın almalardan ve reklam alanlarından kazanabiliyorlar. Ki bir oyun ücretsiz de olsa yüz binlerce, milyonlarca aktif oyuncusu olunca reklamlar ve oyun içi satın almalar da bir hayli yetiyor.

Oyun İçi Satın Alma Devri

Oyuncuları ücretsiz oyunlarda bir şeyler satın almaya yönelten bazı durumlar da var tabii, yoksa bir kişi ücretsiz oyunda neden bir şeyler satın alsın ki? Oyunların fazla bölümlü, uzun soluklu, oyuncunun kendini geliştirmesine açık olması sebepleri üzerine bir de oyunun sürekli olarak sosyal medya arkadaşları ile tatlı bir rekabete yönlendirmesi kişileri oyunda en gelişmiş, en iyi, en yüksek skoru yapan olma arzusu içine sokuyor. Böyle bir durumda da oyuncu oyun içinde; oyun parası, özellik, eşya gibi satın almalar yapmaya yönlendiriliyor. Google’ın güvenli ödeme sistemini de sunması sayesinde ödeme konusunda birçok kişinin şüphesi olmuyor ve birkaç TL’yi bir oyunda daha fazla eğlence için harcamayı çok görmüyorlar.

Mobil Oyunlar

Uygun Fiyatlı Mobil Oyunlar

Mobil dünyada ücretli oyunlar bile oldukça fazla talep görüyor. Biz bilgisayar oyunlarını hep pahalı tanıdık. Bir tek oyun için yüz – ikiyüz lirayı aşkın para vermek zorunda kalabiliyorduk. Evet bu oyunlar gelişmiş grafiklere, yüksek özelliklere sahip oyunlardı fakat her oyundan bir süre sonra sıkıldığımız için bir tek oyun için bu ücretler pahalı denebilirdi. Ancak mobil dünyada ücretli oyunların bile bir hayli uygun fiyatlarla satıldığını gördük. Evet pahalı oyunlar mobil dünyada da var ancak birçok oyun birkaç TL civarında satılıyor. Bir oyuna böyle düşük ücretler de tabii ki verilebilir. Binlerce kişinin o oyunu satın aldığını da düşünürsek geliştiricileri için de fena bir gelir oluşmuyor. Ayrıca satın aldığınız bir oyunu telefonunuzdan silseniz bile satın alarak elde ettiğiniz hakkı kaybetmiyor uygulama mağazası hesabınızdan tekrar indirebiliyorsunuz. Yani her yönden güzel.

Mobil Oyun Kullanım Kolaylığı

Son olarak mobil oyunların kullanım kolaylığından da bahsedelim. Bir oyunu telefonunuza indirmek oldukça basit. Genel olarak birçok oyunun düşük boyutu sayesinde cihazımıza indirmek kolay. Telefonunuzu çıkarıp oyunu açmanız ise sadece birkaç saniye ile sınırlı. Kısa süreli boşluklarınızda kolaylıkla birkaç oyun oynayıp bırakabilirsiniz. Tek başına oynamanın sıkıcılığı da yok. Tamamen farklı yerlerde bile olsanız elde ettiğiniz skorları arkadaşlarınızla yarıştırmanız tatlı bir rekabet ortamının oluşmasını ve oyundan aldığımız zevkin katlanmasını sağlıyor.

İşte bu gibi avantajlar mobil oyun piyasasının hızla büyümesini sağladı. Mobil oyunlara olan ilgi günümüzde oldukça fazla. Artık birçok kişi bilgisayarı için bir oyun satın almak yerine telefonuna bir oyun satın almayı tercih ediyor. Gelecek zamanlarda da mobil oyunlar bu seviyede mi devam eder yoksa zamanla biçim değiştirerek mi karşımıza çıkar bilmiyoruz ancak oyunların bu avantajlarından oldukça mutluyuz.

Mobil oyunlar ile ilgili sizlerde görüşlerinizi, sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. İyi oyunlar dileriz.