Michelangelo Eserleri Hakkında Bilgi

Michelangelo-Eserleri

Rönesans döneminde parlayan Michelangelo Eserleri günümüzde de ününü sürdürmekte. Michelangelo Buonarroti bir heykeltıraş olarak ün salmış olsa da kendisi aynı zamanda mimar, ressam ve şairdir. Günümüzde milyonlarca turistin görmek için akın ettiği İtalya’daki çoğu ünlü heykel kendisinin eseridir. İtalyan Rönesans Döneminden oldukça etkilenen ve bunu eserlerine yansıtan Michelangelo’nun takma adı ‘İlahi Olan’dır. Bunun nedeni ise eserlerinde ilahi mükemmelliği yansıtmış ve gerçek sanat eserinin bu olduğunu tanımlamasıdır.

1 – Michelangelo Eserleri Arasındaki İlki Ve En Ünlüsü: Davud Heykeli

Michelangelo-Eserleri

Rönesans Döneminin en önemli sembolü olan Davud Heykeli Michelangelo henüz 26 yaşındayken ortaya çıktı. Ünlü Nörolog Freud’un bu şaheseri görünce güzelliği karşısında bayıldığı söylenen bu heykel aslında çöpe atılan bir mermer yığınından yapılmış. Michelangelo, uzun süreler boyunca kullanılmayan beğenilmeyip bir köşeye atılan bu devasa büyüklükteki mermeri tek başına işleyerek ortaya bu şaheseri çıkarmıştır.

2 – Sistina Şapeli

Michelangelo-Eserleri

Vatikan’ın yakınlarında bulunan Sistina Şapeli’nin tavanına yapılacak resimleri çizmesi için o dönemdeki Papa bu görevi Michelangelo’ya verir. Yapımı tam olarak 4 yıl süren bu tavan resimlerinin arasında herkesin bildiği Âdem’in Yaratılışı, Son Hüküm gibi Michelangelo tabloları da bulunur.  520 metrekarelik alana yapılan Michelangelo Eserleri içinde mitolojik esintiler, Âdem, Havva ve Nuh Tufanı gibi öğeler oldukça ön plandadır.

Birlikte çalışması zor ve tam bir işkolik olan Michelangelo bu freskleri yaparken 4 yıllık süre içinde pek çok çalışanın Michelangelo’nun mükemmeliyetçiliğine dayanamayarak işten ayrıldıkları söylenir. Ayrıca Michelango yaptığı heykellerin yüzlerini her daim kendi yüzüne benzetirdi. Bu benzerlik ilk baktığınızda göze çarpan bir benzerlik olmasa da dikkatli bakılınca anlaşılır bir benzerliktir. Çizdiği bu fresklerden ‘Son Hüküm’deki Bartholomew’u çizerken kendi yüz çizgilerinin en belirgin ve en çok benzediği örneklerden biridir.

3 – Michelangelo Mimari Eserleri Arasındaki: Pieta

Michelangelo-Eserleri

Meryem Ana ve kucağında İsa’nın bulunduğu bu kasvetli tasvir aslında İsa’nın çarmıha gerilmesinden sonrası olarak bilinir. Michelangelo Eserleri arasındaki bir başyapıt olan bu heykel Vatikan’da Aziz Petrus Bazilikası içinde bulunmaktadır. Bu eseri özel kılan diğer bir özelliği ise Michelangelo’nun imzalamış olduğu tek eseridir. Eserlerini imzalamaktan kaçınan ve bunu hiç sevmeyen Michelangelo, Fransız Kardinal’inin isteği üzere bu eseri yapmış ve onun için imzalamıştır.88 yaşında vefat eden Michelangelo hayatının sonuna kadar çalışmayı sürdürmüş ve geride pek ço