Metro 2033 Oyun Konusu ve İncelemesi

Metro 2033 Oyun Konusu ve İncelemesi

Metro 2033 oyun konusu ve incelemesi ile sizlerin karşısındayız. Oyunlar ve filmler arasındaki hastalıklı ilişkiye uzunca bir zamandır tanık oluyoruz. İçine paranın gereğinden fazla dahil olduğu her ilişki gibi giderek niteliksizleşen bu ilişki de fazlasıyla anlamsızlaşmaya başladı. Fakat aynı şey oyunlar ve edebiyat arasında henüz geçerli değil, pek popüler olmayan macera oyunları dışında oyuna uyarlanmış edebi eserlere çok sık rastlamıyoruz. Metro 2033 de işte o nadir örneklerden biri.

Metro 2033

Rusya’da adeta bir fenomen haline gelen Metro 2033, aslen bir savaş muhabiri olan Dmitry Glukhovsky’nin günümüz toplum yaşamını eleştirmek için yazdığı sürükleyici bir bilim-kurgu romanı. Nükleer bir savaştan sonra hayatın sadece metro hatlarına gömüldüğü, acımasız bir hayatın hüküm sürdüğü ve aslında tanıdık olduğumuz değişimlerin anlatıldığı kitap, aynı senaryoyla dijital ortama aktarıldı.

Metro 2033 oyunu

Metro 2033 Oyun Konusu

Metro 2033 oyun konusu: Moskova’dan son uçak kalkalı tam 20 yıl olmuş, insanlar yeni yaşam alanları ve yeni politik düzenler oluşturmuş durumda. Tüm bu karmaşık ortamda hayatta kalmak için savaşacak ve belki de tüm bu kaosa bir son vermeye çalışacağız. Karmaşık demem boşuna değil, düşünsenize, tüm insanlık metro hatlarına sıkışmış durumda. Metro hattının tüm duraklarıysa farklı politik kimliklere bürünmüş olan şehir devlet süsü vermişler kendilerine. İnsanoğlunun aidiyet tutkusu ve bölünme hevesi kendini kıyamet sonrasında da göstermiş. Tahmin edebileceğiniz üzere bu ortamda kalmak pek kolay olmayacak ve farklı şekillerde karakterimizi geliştirmek gerekecek.

Yapımcılar burada oldukça geniş bir karakter yelpazesiyle çıkıyor karşımıza. Tüm silah çeşitlerinde uzmanlaşmış birini mi canlandırmak istersiniz, soğukkanlı bir katili mi? Seçim sizin. Ayrıca sosyal yaşam tamamen bizim dışımızda akıyor, yani oyun bizim etrafımızda dönmüyor. Burada ilginç olan, oyundaki NPC’Ierin hazır metinlerden bağımsız olarak birbirleriyle tanışıyor, aşık oluyor ya da ittifak yapıyor olmaları.

Ayrıca yapay zeka her bir NPC için ayrı karakterler belirleyecek. Aynı şey olmasa da burada da Left4Dead’in yapay zeka yöneticisine benzer bir sistemden bahsedebiliriz. Örneğin, savaş halindeki NPC’Ier gruplaşabilecek, ayrılabilecek, birlikte taktik üretebilecekler. Aralarından korkak olanlar saklanacak, cesur olanlar öne atılacaklar.

Oyun Detayları

Nükleer savaşın etkileri sadece bilinen yaşamın sonunu getirmemiş, aynı zamanda birtakım doğada birtakım anormalliklere de sebebiyet vermiş durumda. Kimi yerlerde dünyanın çekim gücünde bozukluklar oluşuyor, enerji pıhtılaşması denen gariplikler zaten kırılgan olan insan bedenini temas anında parçalıyor. Hatta var oldukları kesin olarak kanıtlanmamış olan ama halk arasında fısıltıyla telaffuz edilen bazı görünmez varlıkların da usulca karanlık koridorları gezindiği söyleniyor. Kısacası eski Moskova’nın metro hatlarında gezinebilmek için savaşmaktan çok daha fazlası gerekecek gibi.

Metro 2033

İlginç olan bir diğer konuysa, cephanenin eski dünyanın parasından üretiliyor olması. Yine de geçerliliğini yitirmemiş bir birimden bahsediyorum. Yani, parayı hem harcayabiliyor hem de silahınıza cephane yapabiliyorsunuz. Bu durumun bizi nasıl bir ikilemin ortasında bırakacağını varın siz hesap edin.

Metro 2033 Fiyatı

Metro 2033 yazarın vermek istediği mesajın üzerine hazırlanan ve unutulmaz deneyimler yaşayabileceğiniz bir oyun. 2014 yılında hayatımıza giren fakat yeni tanışan tüm oyun severleri heyecanlandıran oyun Steam üzerinde 6.20 TL. Epic Games üzerinde ise 7.75 TL den satışta. İyi oyunlar dileriz.