Memleketten Manzaralar: Kaç Yıl Oldu?

kac-yil-oldu

Türkiye topraklarında yaşamak “şaşırmak” duygusunu artık kanıksamış olmak demektir. Artık yaşanılan olayları acayip karşılamayız. ‘Hee yaa olmuştur. Artık bu tür şeylere şaşırmıyoruz valla’ diyeceğimiz kadar olaylara kayıtsız kalmamız tesadüf değildir. Bu olayların bazıları canımızı yaksa da bazıları da kahkaha atarak gülmemize engel olmuyor. 2020 yılının kötü başladığı şu günlerde deşarj olmak için sizlere karışık bir “kaç yıl oldu”  isimli ünlü bir Twitter hesabından yazılar hazırladık. Evet işte sadece canım ülkem Türkiye’mde yaşayan hemşehrilerimin şaşırmadan okuyabileceği o yazılar…

Trabzon ilimizde sahnelenecek olan “Bir Tenor Aranıyor” isimli opera gösterisinin tanıtım posterini gören 12 vatandaş iş başvurusu yapalı 3 sene oldu.

Uğur Dündar, kocası kumar oynamayı bırakmayınca kumara başlayan adamın eşiyle fantastik bir röportaj yapalı 37 yıl oldu.

Biber gazının hava uçtuğu anda Okmeydanı’ndaki bir esnaf çevresindeki telaşlı ortamı pek umursamayalı 6 yıl oldu.

Uğur Dündar’ın aniden baskın yaparak röportaj yaptığı dönemdeki bir fırın dükkanı sahibi ortalıkta dolanan böceğin fırınına geliş macerasını anlatalı 16 yıl oldu.

Bir dönem Trabzonspor’da oynayan Şota ve Arçil ikiz kardeşler, Türkiye’nin en yetenekli tercümanı ile fantastik bir röportaj vereli 26 yıl oldu.

kac-yil-oldu (2)

Devlet Bahçeli, kendisine yönelik yapılan tezahüratlara uluyarak eşlik eden bir kişiyi Biri Bizi Gözetliyor evinden eliyormuşçasına “Artık ocak dışısın!” diye söyleyerek uzaklaştıralı 10 yıl oldu.

Kütahya’da bir vatandaşımız 16 yıldır içtiği sigarayı kendince bırakmak için sigara içmesine engel olacak bir kafes yapalı 7 yıl oldu.

Adana ilimizde lüks arabası ile kaza yapan bir gencin babası, kaza yapılan arabanın durumunu fark edince kazayı yapan oğlu yerine araç için üzüleli 6 yıl oldu.

ABD’de polis ekipleri tarafından aranan bir suçlu, polisin onu aramak için kullandığı fotoğrafı beğenmeyerek polis ekiplerine çok daha yakışıklı çıktığını sandığı başka bir fotoğrafı yollayalı 3 yıl oldu.

Aydın’da yaşayan bir vatandaş, sopayla sokaktaki köpeklere doğru saldırmaya gelen birini tek yumrukla yere sereli 3 yıl oldu.

Pelin Çift’in sunuculuğunu yaptığı Öteki gündem adlı tv programında Akademisyen Yavuz Örnek, “Hz.Nuh’un kendine inanmayan ve bu yüzdende gemiye binmeyen oğlunu gemiye binmeye ikna etmek için telefon ile aradı.” diyeli 2 yıl oldu.

Çanakkale’de deprem esnasında bir dükkanın içerisinde depreme yakalanan vatandaşlar, depremden yerinden hızla kaçarken içtikleri çayı da yanlarına alalı 6 yıl oldu.

Feshane Rize Günleri tanıtımı sırasında röportaj yapıldığı esnada bir gence beklenmediği yerden soru gelince cevap veremeyince memleketini değiştireli 6 yıl oldu.

Manisa’da bir camiden İbrahim Tatlıses’in “Beni Benden Alırsan Seni Sana Bırakmam” şarkısının sesleri yükseleli 5 yıl oldu.

TV8 kanalında gündüz kuşağı programında Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna adlı kitabının şarkıcı Madonna’nın biyografisi sanılanı 4 yıl oldu.

Okul servislerine takılması planlanan sensörler hakkında bilgi almak için servis şoförlerine soru soran bir muhabir soruyu sorduğu servis şoföründen dayak yiyeli 3 yıl oldu.

ATV Haber ekibi, stüdyoda sağanak yağış ile ilgili haber sunduğu sırada yağmur yerine  damacana ile su akıtalı 3 yıl oldu.

Manisa ilimizde “ölmeyi yasaklayan Muhtar ” olarak hafızalarımıza kazınan Muhtar Bilal Arslan, kendince ölüm yasağını kaldırdım dedikten 2 gün sonra kayınbabasının vefat ettiği haberini vereli 3 yıl oldu.

Muğla’da, bir nikah esnasında damadın yaptığı şakayı ciddiye alan nikah memuru, töreni bırakıp gideli 5 yıl oldu.

Adana’da bir vatandaşımız, çöp atmak için her gün ikinci kattan aşağı inip çıkmak zorunda kalan eşinin yorulmasına gönlü el vermeyince evine “çöp boru hattı” döşeteli 3 yıl oldu.

İngiltere’de otobüsün çarptığı bir adam ayağa kalkığı gibi yaptığı ilk şey olarak bara gireli 3 yıl oldu.

İstanbul Esenler’de bir madde satıcısı, baskın yapmaya gelen polis ekiplerine Kuran-ı Kerim okumaya başlayalı 6 yıl oldu.

Kültür ve turizm Bakanı Yardımcısı, bir konuşma esnasında “ Game of Thrones izlemek yerine gelin Osmaniye’deki tarihi yerleri ziyaret edin” diyeli 3 yıl oldu.

İstanbul’da yoğun kar yağışı sebebiyle trafiğin sıkışmasından kaynaklanan duraksamada sıkılan bazı vatandaşlar zurna çalıp eğleneli 3 yıl oldu.

Tokat’ta bir yerel kanalın yaptığı sokak röportajında bir vatandaş mutluluğun formülünü açıklamak istemeyeli 7 yıl oldu.

Ankara’da yaşayan bir vatandaş üşengeçlikten sigara almak için Drone kullanalı 4 yıl oldu.

Cüneyt Özdemir, programına konuk olan Dilber Ay’ın “Zorunda mıyım?” şarkısını ciddiye alalı 7 yıl oldu.

Antalya Aspendos Antik Tiyatrosu’ndaki hasarlı oturaklar ve basamaklar “mutfak mermeriyle” yeniden yapılandırılalı 5 yıl oldu.

Polonya’daki bir kilisede bulunan piyano ile bir Türk vatandaşı “Ankara’nın Bağları” şarkısını çalıp seslendireli 6 yıl oldu.

Eskişehir’de mehter takımı gösteri sırasında takımdaki üyelerden biri çaldığı enstrümanını çalmayı bırakıp kameraya metalci işareti yapalı 6 yıl oldu.

Adıyaman’da vatandaşın biri midesinin kirlendiğini düşüncesiyle 3 bardak sıvı sabun içerek midesini temizlemeye çalışalı 6 yıl oldu.