Levent Kırca Kimdir? Levent Kırca Hakkında Bilgi

levent-kirca-kimdir-mizahorg (2)

Levent Kırca 1950 yılı Samsun İli Ladik ilçesi doğumludur..  Levent Kırca özel televizyonlar kurulana kadar aslında bir tiyatro oyuncusudur. Çeşitli sinemalarda da oyuncu olarak oynamıştır. Ülke olarak komedyen olarak tanınır olması 1988 yılında TRT 1 kanalında başlayan Olacak O Kadar Tv programı ile olmuştur. Günümüzün Güldür Güldür ve Çok Güzel Hareketler Bunlar isimli programlarına benzer bir program olan Olacak O kadar 1990’lı yıllara damga vurmuştur.

Levent Kırca Olacak O Kadar Programına Kadar Kariyeri

Ülkede yüksek seviyede tanınır olması Olacak O Kadar programı ile olmuştur. Fakat Levent Kırca daha önce çeşitli tiyatro ve sinemalarda oynamıştır. Sahneye ilk adımını 14 yaşındayken attı.  Oynadığı Tiyatro oyunları şunlardır:

 • Kadıncıklar
 • Ateşin Düştüğü Yer
 • Toros Canavarı
 • Üç Baba Hasan
 • Sefiller
 • Güzel ve Çirkin
 • Oyun Nasıl Oynanmalı

Levent Kırca Filmleri

levent-kirca-kimdir-mizahorg (3)

Ülkemizde maalesef tiyatroya olan ilgi az olduğundan çoğu tiyatro oyuncusu gibi Levent Kırca da Sinema sektörüne giriş yapmıştır. Olacak O Kadar programından önce yaptığı filmler şunlardır:

Taşı Toprağı Altın Şehir

1978 yılında oynadığı filmdir. İlk sinema filmidir. Filmin çekildiği yıllarda malum köyden kente bir göç dalgası vardır.  Bu filmde köyde kendi hallerinde yaşayan iki çocuklu bir aile babasıdır. Filmdeki adı Ökkeş’tir. Ökkeş traktör almak ister. Bunun için ailesi ile birlikte İstanbul’a gelmiştir. Amacı çalışıp traktör alıp köye dönmektir. Traktörü alır Fakat neleri kaybettiğini anlamak için filmi izlemek gerekir.

Ne Olacak Şimdi

1979 yapım film adeta bir yıldızlar geçididir. Levent Kırca İle beraber, Şener Şen, Nevra Serezli , Perran Kutman, Bülent Kayabaş ve Adile Naşit filmde oynamaktadır. Film İki avukatın arkadaşlarının boşanma davasında tanışıp evlenmesiyle başlar. Fakat Biri Anadolu Kültürü ile yetişen, diğeri ise günün şartlarına göre modern bir hayat süren evli avukat çift anlaşamamaya başlar. Ee Ne Olacak Şimdi?

Mavi Muammer

Absürt Komedi dalında film olan Mavi Muammer zamanın komik filmlerindendir. Muammer bir ilaç firmasına çalışmaktadır. Akşamları eve geldiğinde eşi yorgunum diye o nu ret edince o da dayanamaz Mahallenin dul kadınının peşinde koşar. Dul kadının peşinde koşması başına bazı dertler açar. Bunlardan biri de maviye dönmesidir.

Levent Kırca Olacak O Kadar Kariyeri

levent-kirca-kimdir-mizahorg (4)

1988 yılında tek kanal olan TRT 1’de yayınlanmaya başlayan Olacak O kadar, 22 yıl boyunca çeşitli kanallarda yayınlanmıştır. En meşhur ve kaliteli yılları 1996-2002 yılları arasında Kanal D kanalında yayınlandığı bölümlerdir.  Olacak O kadar o kadar etkili bir programdı ki bir defasında yaptığı bir espriden dolayı Kanal D bir günlüğüne kapatılmıştır.  Ne Koydun La Kafana repliği hala hatırlanmaktadır.

Grup Çağrı’nın yaptığı giriş müziği hala akıllardadır. Bir dönem Aşkın Nur Yengi müzik editörlüğünü üstlenmiştir. Bir dönem de giriş müziği Grup Merdiven tarafından yapılmıştır.

Olacak O kadar programı ile iyice ünlenen tiyatro oyuncusu yaptığı diğer filmler şunlardır:

 • Ölürsün Gülmekten (2000)
 • Son (2001) (Yönetmenlik ve senaristliğine de üstlenmiştir.)
 • Şeytan Bunun Neresinde (2002)
 • Kendini Bırak Gitsin (2004)
 • Ağa Kızı ( 2004)
 • Son İstasyon (2010)

Levent Kırca Oyunculuk Dışı Kariyeri

2009 yılında siyasete girmiştir. Demokratik Sol Parti’den Üsküdar Belediye Başkanlığı Adayı gösterilmiştir. Dördüncü olarak seçimi kaybetmiştir. 2014 yılında yapılan seçimlerde ise hedefi büyütmüş İşçi Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olmuştur. Fakat kazanamamıştır.

Siyaset dışında 2011 yılında Aydınlık Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaya başlamıştır. 2013 ocak ayında Ulusal Kanal Genel Müdürü olmuştur.

levent-kirca-kimdir-mizahorg (1)

Levent Kırca Ne Zaman Öldü

Levent Kırca ölümü 2015 yılı Ekim ayında gerçekleşti. Karaciğer Kanseri nedeniyle Kemoterapi tedavisi görürken hayatını kaybetti.