Laodikya’da Bulunan Roma İmparatoru Train Heykeli

Laodikya’da bulunan roma imparatoru traian heykeli üzerinde yapılan restorasyon işlemleri tamamlandı. Bir yıl önce Laodikya antik kentinde bulunarak çıkarılan heykelin müzede sergileneceği öğrenildi.

Heykel Parçalar Halinde Bulundu

Denizli’de bulunan Laodikya Antik kentinde yapılan kazı çalışmaları yapıldı. Celal Şimşek önderliğinde yapılan kazılarda bir heykel bulundu. Ancak bu heykel bütün halinde değil tam olarak 356 parça halinde bulundu. Heykelin üzerinde yapılan çalışmalarda heykelin roma imparatoru olan Train’e ait olduğu tespit edildi. Yine incelemelerde heykelin 113 yılında yapılmış olduğu öğrenildi. Ayrıca heykelin bir özelliği de sahip olduğu işaret ve sembollerden dolayı dünyada eşinin olmaması oldu. Train heykelinin yanında düşman askerinin de yer aldığı öğrenildi.

Antik Kentten Çıkan Önemli Eser

Antik kentte yapılan kazı çalışmalarının başında yer alan Prof Celal Şimşek 3 metre boyundaki heykelin antik kentten çıkarılan önemli eserlerden biri olduğunu belirtti. İmparator Train’in Roma’nın başında olduğu zamanda imparatorluğun en parlak döneminde olduğunu söyledi. Ayrıca imparatorun döneminin 98-117 yılları arasındaki dönem olduğunu ifade etti.

Celal Şimşek aynı zamanda imparatorun görevde olduğu yıllar boyunca hep savaş içinde olduğunu ve başarıları sayesinde imparatorluğun altın çağını yaşadığını belirtti. İmparatora dair fazla heykelin dünyada bulunmadığını aynı zamanda geçen yıl buldukları heykelin sahip oldukları özellikler bakımından eşsiz olduğunu dile getirdi. Bu sebeple restorasyonu tamamlanan heykelin Hieropolis Müzesi’ne koyularak sergileneceğini söyledi.