Sabahattin Ali – Kuyucaklı Yusuf Kitap Özeti

kuyucakli-yusuf-ozeti

Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf romanı yazarın Kürk Mantolu Madonna kadar rağbet gören eserlerinden biridir. Türk edebiyatında sık işlenen Batılılaşma konusunun dışına çıkarak Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf romanı topluma uyum sağlayamamış bireyi ve toplumun aksayan yönlerini işler. 1937 yılında yayınlanan Kuyucaklı Yusuf romanı ayrıca 50’lerde başlayacak olan köye dönüş ve Anadolu köyleri romanlarının da ilk halkası sayılmaktadır.

Kitabın sonunda kahramanlar kasabadan kaçarak doğaya dönerler, bu dönüş onlara kurtuluş vermez fakat Sabahattin Ali, Rousseau’nun doğaya dönüş felsefesini de kitabına eklemiştir.

Kuyucaklı Yusuf Kitap Özeti

Kuyucaklı Yusuf kitabı geniş özeti ve Kuyucaklı Yusuf uzun özeti arayanlar için bu konumuz ile birlikte artık en popüler kitapların özetlerini paylaşmaya başlayacağız. Kitap özetleri okuduğumuz kitaplardan oluşmaktadır.

Kuyucaklı Yusuf kitabı özeti Kaymakam Selahattin’in bir cinayet davasına bakmak için Kuyucak köyüne gitmesiyle başlar. Bu cinayette Yusuf’un ailesi katledilmiştir. Kaymakam bu çocuğu evlatlık olarak alır fakat karısı Şahende Yusuf’u hiç istemez. O sırada ikisinin bir de Muazzez adında bir kızı vardır. Yusuf ve Muazzez birlikte büyürler fakat evin ortamı Yusuf’un alıştığından çok farklıdır. Şahende ve Kaymakam sürekli atışan bir çifttir. Kaymakam eve gelmemeyi tercih ederken Şahende de sürekli misafirliklerde vakit geçirmektedir.

Edremit’e taşınırlar fakat bu yer Yusuf için daha da yabancıdır. Sessiz ve içe dönük bir çocuk olur. İnsanlarla anlaşamaz, konuşmak yerine düşünmeyi tercih eder. Okula başlasa da devam etmek istemez. Ali ve İhsan adında iki arkadaşı vardır fakat onlarla da uzun uzun sohbet etmeye yanaşmaz. Herkes onu yabani bir çocuk olarak görmektedir.

Bayram günü Yusuf, Ali ve Muazzez gezmeye çıkarlar ama o sırada bir sarhoş Muazzez’e sarkıntılık eder. Bu sarhoş hovardalığıyla bilinen Şakir’dir. Zengin bir aileden gelen Şakir şımartılarak büyütülmüştür. Yusuf, Şakir’i döver fakat kavga büyümeden ikiliyi ayırırlar. Yine de Şakir bu olayı unutmaz ve Yusuf’tan intikam almak için Muazzez’i karısı yapmayı kafaya koyar. Kaymakam’ı bir şekilde hilesine çeker ve onun kumarda kaybetmesini sağlar. Kaymakam öyle çok para kaybetmiştir ki mecburen borçları karşılığında kızını Şakir’e vermeyi kabullenir. Yusuf bu olayı duyduğunda Ali’den borç alır ve Kaymakam’ın Şakir’e olan borcunu öder fakat Muazzez’in zorla evlenecek olması değişmemiştir. Şimdi de babasının kumar borcu yüzünden Ali’yle evlenmesi gerekir. Düğün günü Şakir, Ali’yi öldürür ve zengin olduğu için de bir şekilde bu cinayetten yakasını kurtarır. Muazzez’den hala vazgeçmemiştir ve aileyi sürekli sıkıştırmaktadır.

Muazzez, Yusuf’a olan aşkını itiraf eder. Yusuf da zaten onu sevmektedir fakat Şahende Hanım ikilinin bu aşkını kesinlikle onaylamaz. Kızının çok daha iyilerine layık olduğunu Yusuf’un beş parasız bir serseri olduğunu düşünmektedir. Bu sırada Şahende Hanım, Şakir’in babası Hilmi Bey’in bağına gitmektedir. Hala Şakir ve Muazzez’in olacağını düşünmektedir. Yusuf, Muazzez’in itirafından sonra ne yapacağını bilemeyerek kızdan uzaklaştığı için Muazzez de annesinin peşine takılıp bağa gider. Yusuf bunu öğrendiğinde bir araba tutarak kızı kaçırır ve ikili bir köye giderek evlenirler. Kaymakam bu durumdan çok memnun olur ve ikilinin yerini öğrenerek eve geri getirir.

Makamını kullanarak Yusuf’un işe girmesini sağlar. Üçü de çok mutludur fakat Şahende geldiği günden beri hiç sevmediği bu çocuğun kızını almasından hiç memnun değildir yine de Kaymakam ikisini de koruduğu için bir müddet sesini çıkaramaz.

Kaymakam rahatsızlanıp öldüğü zaman evde de kasabada da işler değişmeye başlar. Yeni atanan Kaymakam zenginlerle çok içli dışlı olur. Hilmi Bey de bu zenginlerden biridir. Böylece Yusuf’u evden uzaklaştırmak için tahsildarlık işine verirler. Şahende Hanım zaten dünden razıdır böyle bir duruma. Kızını korumak yerine Yusuf’un yokluğunda onu Şakir’in kucağına atar. Yusuf köy köy gezerek vergi toplarken evinde içkili meclisler kurulur ve Muazzez kucak kucak gezdirilir. Yusuf bütün bu olanları fark ettiğinde evi basarak hepsini öldürür ve karısı da bu sırada yaralanır. Muazzez’i alarak kaçar ancak Muazzez dayanamayarak ölür. Onu gömer ve yoluna devam eder.

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.

Aşağıdaki haberler ilginizi çekebilir!

2020 Bebek isimleri

Sosyal Medya ve Evlilik

Sosyal Medya Etkileri

Mizah Sayfası Açmak ve Para Kazanma