Sabahattin Ali – Kürk Mantolu Madonna Kitap Özeti

kurk-mantolu-madonna-ozeti

Yapıtın başkahramanı Raif Efendi olup kendisi bankacı olarak çalışmaktadır. Fakat işten çıkarılmış ve bir tanıdığı aracılığı ile bir devlet kurumuna Almanca tercümanı olarak alınmıştır. Almancayı çok iyi bilmektedir. Yaşadığı ev, akrabalarının da bulunduğu kalabalık bir ortamdır. İçine kapanık ailesel problemleri bulunan eşinden başka kimseden değer görmeyen ve bayağı hasta olan asıl önemlisi de oldukça gizemli bir tiptir.

Raif efendinin birde İş yerinden arkadaşı Rasim vardır. Rasim ile tercüman olarak çalıştığı devlet kurumunda aynı odada görev yapmışlar ve tanışlıkları buradan gelmektedir. Rasim bu gizemi çözmek için Raif efendinin peşine düşer kendisine oldukça yaklaşır ve Raif Efendi hastalığından dolayı kuruma gelmediği günlerde evine kadar gider. Bir gün Raif Efendi kuruma belli bir süre gelmeyince Rasim evine gider ve kendisini artık kuruma gelemeyecek kadar yatalak halde bulur.

Raif Efendi kendisine, iş yerinde çekmecesinde bulunan kitabını ister yazar onu alıp getirince hiç açmadan sobaya atmasını ister. Rasim daha da meraklanarak Raif efendiye ısrar üstüne ısrar eder daha fazla dayanamayan Raif Efendi yazarın bu kitabı okumasını ve daha sonra sobaya atarak yok etmesini ister.

Romanın asıl önemli kısmı bundan sonra başlar. Raif efendinin bu durgun hayattan keyif almayan bir an önce ölümü bekleyen halinin sebebi bu kitapta gizlidir. Ve Rasim okumaya başlar..

kurk-mantolu-madonna

Kürk Mantolu Madonna Özeti

Kürk Mantolu Madonna kitabı geniş özeti ve Kürk Mantolu Madonna uzun özeti arayanlar için bu konumuz ile birlikte artık en popüler kitapların özetlerini paylaşmaya başlayacağız. Kitap özetleri okuduğumuz kitaplardan oluşmaktadır.

Yaklaşık 100.sayfadan sonra iyi ki okumuşum diyeceğiniz kitabın en güzel yeri buradan itibaren başlıyor..

Raif efendinin babası sabun fabrikası sahibidir. Babası Raif efendiyi bu işin bütün ayrıntılarını öğrenmesi için Almanya’ya gönderir. Burada bir pansiyona yerleşen Raif Efendi belli bir çevre yapar birileriyle tanışarak arkadaş olur.

Fakat bir bayan tanımıştır ki bu bayan daha sonraki aşık olacağı Madonna’nın akrabası ve aynı zamanda kaldığı pansiyonun sahibi Tiedemanndır. Raif Efendi biraz Almanca öğrenmek ve Almanyayı tanımak için belli bir süre gezer dolaşır.

Caddeler sokaklar tiyatrolar vs. derken bir müzeye girer. Burada resimleri incelerken bir kürk mantolu Madonna resmi görerek resme hayran kalır. Her gün aynı müzeye gelerek o resmin karşısına oturup uzun uzun inceler. Bir gün yine O resmi izlerken yanına bir bayan gelir neden her gün bu müzeye gelerek sadece bu resmin karşısına oturup bu resmi incelediğini öğrenmeye çalışır. Raif Efendi utangaç bir tavırlar annesine benzediğini söyleyerek çıkar ve gider.

Daha sonra gezmek amaçlı Atlantik isminde bir eğlence kulübüne gittiğinde orada yine onunla karşılaşır fakat müzede kadının yüzüne hiç bakmadığı için o kadını değil kadın onu tanır. Kadın kendisini tanıtır ve adı Maria Puderdir.  Kulüpte gördüğü bu kadın ile görüşmeye devam eder her geçen gün kendisine daha çok bağlanır daha çok aşık olur her gün görüşürler bir zaman sonra beraber gezer beraber yer içerler. Kürk mantolu Madonna’sını hiçbir zaman yalnız bırakmaz Raif Efendi. Maria Puderde kendisine bağlanır son derece ciddi sevgiye aşık olurlar birbirlerine. Maria Puder normalde hiçbir erkeğe güvenmeyen ve hiçbir erkeği sevmeyen bir kadındır fakat  Raif Efendiyi tanıdıkça daha çok sevmeye başlamıştır.

Belli bir zaman sonra Maria Puder ağır bir hastalığa yakalanır. Hastaneye yatar Raif Efendi hastaneye gelir fakat alınmaz sabaha kadar dışarıda bekler. Taburcu olduktan sonra Maria Puderin evine onunla beraber giderek onun yardımcılığını yapar ve kendisine çok iyi bakar. Öyle ki aynı beraber Yattıkları da olur. Bu sırada Raif efendi Türkiye’de babasının vefat ettiğini öğrenir ve Maria Pudere ben şimdi Türkiye’ye gidiyorum fakat ne zaman istersen gelirim diyerek ayrılıyor ondan Maria Puder de annesinin yanına Praga dönmüştür. Bu ayrılık zamanlarında mektuplaşarak görüşmeye devam ederler.

Daha sonra Maria annesiyle beraber tekrar Berlin’e gelir ve Raif Efendininde dönmesini bekler . Maria Puder bir mektubunda Raif Efendiye bir sürprizi olduğunu ve bunu buluştuklarında söyleyeceğini belirtir. Fakat bu mektubundan sonraki birkaç mektubundan sonra Maria Puder bir daha mektup yazmaz. Raif Efendi uzun bir zaman bekledikten sonra artık kendisinden umudu keserek başka bir kadın ile evlenmiştir.

Bu iletişimin kopmasından 10 yıl sonra Türkiye’de Ankara da tren garında Maria Puder’in akrabası Tiedemann ile karşılaşır. Tiedemann yanında bulunan 10 yaşlarındaki küçük kız çocuğu ile birlikte Raif Efendi’yi tanıyarak onu durdurur. Biraz konuşurlar ve Raif Efendi konuyu kendisine açarak maria puderi sorar aldığı cevapta yıkılır ve Maria Puder’in 10 yıl önce kadar bu küçük kızın doğumu esnasında vefat ettiğini öğrenir. Raif efendi bu şoktan sonra tiedemannın yanındaki kız çocuğunu sorar ve bununda maria puderin kızı olduğunu öğrendikten sonra artık Raif Efendi için hayat durmuş içine kapanık sessiz sürekli ezilen raif efendi halini almıştır. Bu çocuğun kendisine ait olduğunu bilmektedir. Ve Tiedemann bu çocuğu da alarak trene binip yoluna devam eder.

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.

Aşağıdaki haberler ilginizi çekebilir!

Kuyucaklı Yusuf Özeti

2020 Bebek isimleri

Sosyal Medya ve Evlilik

Sosyal Medya Etkileri

Mizah Sayfası Açmak ve Para Kazanma