Küresel Isınma Nedir?

küresel-isinma-neden-olur (1)

Küresel ısınma nedir? Küresel ısınmanın sebep ve sonuçlarını ele aldığımız bu konumuzda sizleri bilgilendirebilmek amacıyla kaynakları detaylıca araştırdık. Dünyamızdaki doğal yaşamı direkt olarak tehdit eden küresel ısınmanın ne olduğunu insanlar merak ediyor ve internette araştırıyor. Peki, küresel ısınma nedir? Küresel ısınmanın sebepleri nelerdir?

Küresel Isınma Nasıl Oluşur?

Günümüzde bilim adamları küresel ısınma konusunda fikir birliği yapmışlardır. En açık şekilde atomesfere salınan gazın sebep olduğu sera etkisi ile normal sıcaklıklara göre denizde, havada, karada görülen sıcaklık artışına verilen isim olarak söylenebilir.

Ani iklim değişikliğine yani küresel ısınmaya atmosferde yayılan ve daha da yayılıyor olan sera gazlarının sebep olduğu düşünülüyor. Su buharı, karbondioksit, metan gibi azı gazlar güneşten gelen radyasyonun bir yandan da dış uzaya yansımasını önlüyor.

küresel-isinmaa-neden-olur (2)

Küresel Isınma Neden Olur?

Sera gazlarının artması konusundan bahsetmiştik. Sera gazı neden artar peki? Nüfus artışı, buna bağlı direkt enerji tüketimi, uluslarası ticaret, toprak kullanımı ve ulaşım gibi diğer insan aktivitelerindeki artış ve sanayinin çoğalıp artması da sera gazının artışına sebep olmaktadır. İklim değişikliğinin asıl sebebi küresel ısınma olarak öngörülür. Sera gazı emisyonlarının insan faaliyetlerini ile arttığı biliniyor.

Karbondioksit en önemli Sera gazıdır. Araç egzozları, fabrika bacalarından tutan duman atmosfere direkt olarak bırakılır. Ayrıca ısınma amaçlı yakılan yakıtlardan da karbondioksit çıkar. Bu da sera gazı artışına sebep olur.

Küresel Isınmanın Sonuçları Nelerdir?

Küresel ısınmanın günümüzde de birçok etkisini görüyoruz. İşte kanıtlanmış küresel ısınmanın sonuçları listesi…

  • Yağmur miktarındaki sağanak şeklindeki yağışlarda gözle görülür artış,
  • Buzulların erimesi,
  • Kutupların daha yüksek sıcaklıklara ulaşması,
  • Deniz suyunda yükselme meydana gelme,
  • Tundralar erir,
  • Sel ve fırtına hasarları daha şiddetli olur ve artar.
  • Buharlaşma miktarındaki artış sebebi ile kuraklık artar.
  • Aşırı sıcaklık artışı sebebi ile dünyadaki çölleşmede artış yaşanması.
  • Aşırı soğuk ve aşırı sıcak canlılarda kromozom sayısı ve yapısı mutasyonlarını artırır ve canlıların kalıtsal yapısı değişebilir.

Sizlere bu yazımızda küresel ısınma nedir? Küresel ısınmanın sebep olabileceği etkenler gibi konulardan bahsetmeye çalıştık. Sizler de küresel ısınma hakkında bildiklerinizi ve bu konudaki fikirlerinizi bizimle paylaşırsanız çok mutlu oluruz.