Kum Saati Bilmecesi İle Yumurta Kaynatma

kum saati bilmecesi

Kum saati bilmeceleri sık sık karşımıza çıkan bilmeceler arasında yer alır. Çeşitli zaman ölçülerine sahip kum saatleri kullanılarak hazırlanan kum saati bilmecesi ile bizden belirli bir sürenin nasıl hesaplanabileceğini bilmemiz istenir. Bu şekilde hazırlanan bilmecelerde elimizdeki kum saati süreleri haricinde kullanabileceğimiz bir süre daha olduğunu biliyor musunuz? İki kum saati arasında ki fark da kullanabileceğimiz bir süreyi bize verir.

İşte Beklenen Kum Saati Bilmecesi

Sıra geldi kum saati bilmecesi neymiş öğrenmeye. Sabah kahvaltısı için yumurta kaynatmak istiyorsunuz ve yumurtalarınızın tam 15 dakika kaynaması gerekiyor. 15 Dakikalık süreci ölçmek içinde elinizde sadece 2 kum saati var. Bu kum saatlerinden biri 7 dakikalık diğeri ise 11 dakikalık. 15 Dakikalık yumurta kaynatma sürenizi nasıl ölçebilirsiniz?

kum saati bilmecesi

Kum Saati Bilmece Çözümü

Yumurtayı kaynatma süresi 15 dakika ise ve elimizde 7 dakika ile 15 dakika ölçen kum saatleri bulunuyorsa yapılacak işlemler şu şekilde olabilir.

  • Yumurtayı kaynatmaya başladığımız sırada 2 kum saatini de başlatmamız gerekiyor.
  • 7 dakikalık süreye sahip olan kum saati biter bitmez yeniden başlatılmalıdır.
  • 11 dakikalık kum saati bittiğinde 7 dakikalık kum saatinde 4 dakika geçmiş olacaktır. Bizimde ihtiyacımız bu 4 dakikadır. hemen 7 dakikalık kum saatini çevirerek 11+4 olmak üzere toplam 15 dakika elde etmiş olursunuz.

7 dakikalık kum saati bittiğinde yumurtanız hazırdır. Afiyet olsun …

Merak edenler için : 50 Lira Borç Aldım Zeka Sorusu Cevabı Nedir