Kripto Para Nedir? Nasıl Alınır?

Kripto Para Nedir? Nasıl Alınır?

Kripto Para nedir? Kripto para güvenirlilik açısından kriptoloji bilimini kullanır, sanal ve dijital bir para birimidir. Aslında banka kartlarımız, sanal ortamda yaptığımız her işlemlerde senelerdir bu parayı kullanıyorduk. Bankaların kasalarından gerçek olarak paralar çıkmadan, sanal bir durumda paraları harcayarak ve düşünürsek bu paralarda aynı Kripto paralar gibiydi elimize geçmeden istenilen işlemleri yapıyordu.

Kripto paralardan bir tanesi olan Etherneum parası temelde bu mantıkla çalışır. Dünya çapında bu kadar sevilmesi ve ilgi görmesinin en temel nedeni organik yapıda bulunmasıdır. Herhangi bir merkezi otorite tarafından ya da ülke tarafından yönetilmiyor buda para biriminin daha güvenilir olmasını sağlıyor.

Kripto Para Nedir?

Kripto paranın üretimi tıpkı varlıkları gibi büsbütün kullanıcı temelli bir modele sahiptir. Her Kripto para çeşidinin belirli bir üretim sınırı vardır. En bilinen Kripto para birimi olan Bitcoini ele alırsak ilk yayınlanan protokollerinde yalnızca 21 milyon Bitcoin bulunabilir maddesi yer almaktadır. Bununla birlikte her geçen gün Bitcoine olan rağbet artıyor ve bulunması giderek zorlaşıyor daha küçük parçalara bölünüyor.

Bitcoin Kripto para piyasasında en çok kullanılan ve en çok değere sahip olan sanal para olarak bilinir. Bitcoin tarihi çok eski olmamasına rağmen dünya üzerinde çok çabuk yayılarak büyük ilgiye ulaşmıştır. Kripto para piyasasından para kazanmak isteyen kişilerin ilk başta çok fazla bir bilgiye sahip olmaları önemli değildir. Gün geçtikçe daha çok kar elde etmeyi düşünen yatırımcılar deneyim kazanarak Kripto para piyasasını yakından takip etmelilerdir.

Kripto para birimleri oldukça çeşitli ve kazançlıdır. Kripto para piyasasına yatırım yapmadan önce iyice araştırma yapılması gereklidir. Temel bilgileri öğrendikten sonra hangi sanal paraya yatırım yapmak istediğinizin kararını vermelisiniz. İlerleyen zamanda gerekli donanımlı bilgilere sahip olamazsanız bu konuda uzmanlaşmış ekonomistlerden yardım alabilirsiniz. Kripto para piyasasını takip ederken aynı zamanda bu alanda uzmanlaşmış kişileri takip edin ve yazılarını mutlaka okuyun çünkü bu size yatırımlarınız hakkında yardımcı olacaktır.

Kripto Para ile Geleneksel Para Arasında Nasıl Bir Fark Vardır?

Kripto para birimini geleneksel olan bankacılık ve ödeme sistemlerinden farklı kılan birçok özellikten bahsedebiliriz. Bu özelliklerin en başında merkezsizlik gelmektedir yani Kripto para birimi herhangi bir kişi, lider, ülke ya da kuruluş tarafından yönetilmemektedir. Kontrolü herhangi bir merkezi güç ya da otorite tarafından sağlanmamaktadır. Bu neden ile Kripto paralara yazılım dışı müdahale edilemez, spekülatif ya da manipülatif eylemlerde bulunulmamaktadır.

Kripto Para Nereden Alınır?

Alışılmış olan finans sistemlerinde kişiler birbirlerine para transfer edebilmek için güven bağlayacakları bir aracı kuruma ihtiyaç duyulur. Aracı olan bu kurum sahip olduğu teknoloji ile paranın çok hızlı bir şekilde transfer etmesini sağlarken güven ortamı yaratarak olası bir sorunun önüne geçer. Kripto paralarla transfer yaparken herhangi bir aracı kuruma ihtiyaç duyulmaz, paralar doğrudan sanal cüzdanlar arasında aktarılır.

Kripto Para Nereden Alınır?

Dünya genelinde kripto piyasasındaki paralar için işlemler kripto para alım satım plartformları arayıcılığıyla gerçekleşmektedir. Kripto para almak için oluşturulan kayıt işlemelerini tamamladıktan sonra Türk Lirası ya da döviz cinsinden para yatırarak alım ve satım yapabilirsiniz.

Bitcoin ticareti yaparken bitcoin piyasasını çok yakından takip ediyor olmalısınız ve aynı zamanda bir bilgi birikimi içinde olmalısınız. En uygun fiyattan alarak piyasanın çok yükseldiği fiyattan satmalısınız ve bu şekilde karlı bir gelir elde etmelisiniz. Kripto para alacağınız plartformu çok iyi seçmelisiniz işlem fiyatı, güvenirliliği, işlem kapasitesi, sunduğu çiftler ve TL’ye dönüştürme seçeneklerini iyi incelemelisiniz.