Kraliçeyi Kurtarmak Vladimir Tumanov Kitap Özeti

Kraliçeyi Kurtarmak kitabı Vladimir Tumanov tarafından yazılmıştır. 160 sayfalık bu romanda matematiğin eğlenceli tarafını gösteren yazar, çocuklara matematiği sevdirmeyi amaçlamış.

Kraliçeyi Kurtarmak Kitap Özeti

Aleks Isaac Fog adında çok zeki ama bir o kadar da matematik beceremeyen bir çocuk vardır. Okuldaki tüm dersleri harika giderken matematikten yüksek not alamıyordur. Bir gün okula gitmek için servisi beklerken yerde bir kalem bulur, kalemde sayılar yazmaktadır. Tam kalemi aldığında sesler duyunca heyecanla servise biner ve kalemi Sam’e gösterir. Sam en sevdiği kalemi uzatarak Aleks’in yeni kalemiyle takas etmek ister ama Aleks bunu reddeder. Yeni yapılacak olan matematik sınavına bu kalemle girmek istiyorum der. Sınavda çok garip şeyler olur, kalem Aleks’in elini oynatıp tüm soruları çözer. Aleks bunu Sam’e anlatır, bu konuşmayı dinleyen Vanessa da aralarına katılır, bir üçlü oluştururlar.

Artık sürekli buluşup dünyanın en zor matematik problemlerini kaleme çözdürürler. Zaman içerisinde kalem erimeye başlar, Aleks bu duruma çok üzülür. Sınavlarda bu kaleme ihtiyacı vardır, arkadaşlarına kalemi kaybettim diyerek yalan söyler. Aleks bu yalanı devam ettirirken kalem gerçekten de kaybolur. Aleks bu duruma içerleyip eve gidip kitap okumak ister ama kitaplığında Kraliçeyi Kurtarmak adında hiç görmediği bir kitap vardır, alıp okumaya dalar.

İdilya Kraliçesi Jayden çok iyi niyetli ve güzel bir kadındır. Lugubria Kralı Recher kraliçeyle evlenmek istiyordur. Bu teklifini iletince, Jayden kralı tanımadığını ve şu an sadece arkadaş olabileceğini iletir. Kral Recher buna çok sinirlenir ve Jayden’i elde etmek için yollar düşünür. Jayden’i kaçırıp mahzene kapatır. Recherle evlenmek istemeyen kraliçe korkunç bulmacaların olduğu kapıya yönelir. O dakikadan sonra bilmecelerin cevapları boştur. Aleks hemen Vanessa’yı bulup birlikte çözmeye başlarlar. Zaman içerisinde Sam de onlara katılır. Artık kraliçeyi kurtarmak için 16709 sayısıyla bir kelime bulmak zorundadırlar.