Koronavirüs Önlemleriyle 73. Cannes Film Festivali

Koronavirüs pandemisi sebebiyle fiziki ortamda yapılamayana 73. Cannes Film Festivali 56 filmin katılacağı listesi duyuruldu. 2020 yılında 73’üncüsü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali Covid-19 sebebiyle fiziki olarak yapılmayacak. Festivalin direktörlüğünü üstlenen Thierry Fremaux festivalde yer alan filmleri açıkladı.

Fremaux duyurusunda geçtiğimiz yıllara göre kadın yönetmenler ve Fransız filmlerinde bir artış olduğunu belirti. Yapılan duyuruda 56 filmin ismini verdi. 73. Cannes Film Festivali için seçilen filmlerin bahar döneminde sinemalarda olacak filmler arasından belirlendiği açıklandı. Bu yıl fiziki olarak düzenlenmeyecek olan festivalde şaşırtıcı bir açıklama daha yapıldı.

Bu Yıl Cannes Ödülü Yok

Salgın sebebiyle fiziki olarak düzenlenemeyecek olan 73.Cannes Film Festivalinde ödül yok. Festival için seçilen filmlerden bazılarının ismi ve yönetmenleri ise şöyle; Ete 85 (François Ozon), The French Dıspatch (Wes Anderson), Asa Ga Kuru (Naomi Kawase), Mangrove (Steve McQueen), ADN (DNA) (Maiwenn), Des Hommes (Koji Fukada) ve Souad (Ayten Amin) gibi film ve yönetmenler yarışıcak.

Festival fiziki ortamda gerçekleşmeyeceği için jüri oylaması veya ödül dağıtımı da yapılmayacak. 2020 Cannes Film Festivalinde jüri başkanı olarak Spike Lee belirlenmişti. Ancak, virüs engeline takılan festivalde jüri olmayacağı için Lee’ye verilen Jüri başkanlığı görevinin önümüdeki tekrar teklif edileceği açıklandı. Festivalde yer alan filmler San Sebastian, New York, Toronto gibi başka festivallerde de gösterilecek.