Koronavirüs Döneminde Bağışıklığınızı Kuvvetlendirecek Öneriler

koronavirus-doneminde-bagisiklik

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınından korunmak için uzmanlar tarafından açıklanan bilgiye göre, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanız gerekiyor. Peki, uzmanların da önerdiği, bağışıklığımızı günden güne kuvvetlendirebilmek amacıyla ne yapmamız gerekiyor? İşte, tüm detaylar…

Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs döneminde dünyada milyonlarca kişi karantinada. Özellikle ülkemizde haftasonları ve resmi tatil günlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sebebiyle salgın döneminde bağışıklığımızı güçlendirmeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz aşikâr. Herkesin uygulayabileceği birbirinden basit ancak etkili öneriler…

Zararlı Alışkanlıklarınızı Geride Bırakın

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek amacının yanında daha sağlıklı bir hayat sürebilmek adına alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkları geride bırakın. Vücudunuzu yoran, yaşlanmanızı hızlandıran ve vücudunuzu yoran zararlı alışkanlıkların bağışıklık sisteminizi zayıflattığı ve virüsü açık hale getirdiği artık tartışılmaz bir gerçek.

Düzenli Egzersiz Yapın

Bu zor günlerde sürekli evdeyiz. Sürekli evde olmamıza rağmen düzenli egzersiz yapmaktan vazgeçmeyin. Spor salonuna ya da spor aletlerine ihtiyacınızın olmadığını biliyorsunuz. Vücudunuzun ağırlığını kullanarak mekik, barfiks, şınav gibi egzersizler ile bedeninizi güçlendirin.

Ellerinizi Yıkayın

Mikrop ve bakterilerin ağız yolu ile vücudunuza girmesini engellemek için 20 saniye kuralına uyun ve ellerinizi sık sık düzenli şekilde bol su ile yıkamaya özen gösterin.

Organik ve Sağlıklı Gıdalar Tüketin

Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek için güvenli organik ve sağlığınızı olumlu yönde etkileyecek ürünleri tüketmeye özen gösterin.

Probiyotik Kullanın

Turşu, kefir ve yoğutlara artık sofranızda daha fazla yer verin. Bağışıklık sistemi ve bağırsak sağlığınız arasında oldukça önemli bağlantılar bulunuyor. Bu sebeple de bağırsak sağlığını korumak için probiyotik takviyesi oldukça önemli. Tabii bu durumda doğal probiyotikleri kullanmanız çok önemli. Evde mis gibi mayalanmış yoğurdun içerisindeki takviyeler ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Uyku düzeniniz bağışıklık sisteminiz için en önemli konulardan birisidir. Sağlıklı hayat için uyku düzeni oldukça önemli.

Bol Su İçin

Bağışıklık sisteminiz için bol miktarda su içmeniz ve sıvı ihtiyacınız en güzel şekilde su ile karşılayabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek için önerilerde bulunduk.