Koray Aydın Kimdir? Koray Aydın Hakkında Bilgiler

koray-aydin-mizahorg (1)

Koray Aydın tecrübeli Türk siyasetçilerin birisidir. 5 Aralık 1955 yılında dünyaya gelen siyasetçi Trabzon doğumludur. Babası memur alan Aydın, ilk, orta ve lise eğitimlerini babasının görevi dolayısı ile farklı Anadolu şehirlerinde tamamlamıştır. Ardından memleketi olan Trabzon’da bulunan Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Elektrik Fakültesini kazanmıştır. 1978 yılında Makine Mühendisi olarak buradan mezun olmuştur.

Koray Aydın Siyasi Hayatı

Aydın 21 yaşında siyaset hayatına girmiştir. 1976 yılında Milliyetçi Hareket Partisi tarafından memleketi olan Trabzon’a partisinin Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmıştır. Ardından burada Gençlik Kolları Genel Başkanlığına yükselmiştir. 1985 yılında Muhafazakâr Parti için kuruluş çalışmalarında önemli rol oynamıştır. Daha sonra ismi Milliyetçi Çalışma Parti olan bu partide Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirilmiştir. 1991 yılında ilk kez memleketi olan Trabzon’dan meclise giremeye hak kazanmıştır. Kasım 1997 yılında MHP Genel Sekreterliği görevini yürüten Aydın 1999 seçimlerinde Ankara Milletvekili olarak meclise girmiştir.

koray-aydin-mizahorg (2)

1999 seçimlerinde hiçbir parti tek başına iktidar olamayınca DSP – ANAP koalisyonunda Bayındırlık ve İskân Bakanı olarak görev almıştır. Koray Aydın 1999 depremlerinde yaptığı başarılı çalışmalar ile herkesin beğenisini ve saygısını kazanmıştır. Depremzedeler için prefabrik evleri 30 Kasım 1999 tarihinde tamamlayan Aydın büyük bir başarı elde etmiştir. Ardından Türk Asrının Gururu Projesi olarak adlandırılan konutlarını depremzedelere sunan Aydın herkesin takdirini kazanmıştır. 2001 yılından kendi isteği ile bu görevden ayrılan Aydın 2002 seçimlerine kadar MHP Grup Başkan Vekili görevini üstlenmiştir. Bakanlığı sırasında yaptığı işler için kendi İsteği ile Yüce Divan’da yargılanmıştır. Toplam 216 yıl hapsi istenen Aydın 2007 yılında bu suçlar asılsız ve yersiz olduğu için beraat etmiştir. 2011 yılında tekrar Trabzon milletvekili olarak meclise giren Aydın 2012 yılında gerçekleşen Milliyetçi Hareket Partisi 10. Olağanüstü Kurultayı’nda Milliyetçi Hareket Partisi genel başkanlığı için aday olduğunu açıklamıştır. Bu seçimlere Devlet Bahçeli ile giren Aydın 1,214 delegeden 441 oy olarak ikinci olmuştur. Yüksek bir oy alan Aydın’ın bu başarısı basında parti içi muhalefet güçleniyor haberlerine yol açmıştır.

Aydın, Meral Akşener tarafından 2017 yılında kurulan İyi Parti’ye katılma kararı almıştır. Aytun Çıray gibi Türk siyasetinde önemli isimler ile birlikte bu partinin kurucu üyeleri arasında yer almıştır. Koray Aydın 2018 Türkiye Genel Seçimlerinde İyi Parti tarafından Ankara bölgesinde milletvekili adayı gösterilmiş ve meclise girmeye hak kazanmıştır.